Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/III/415-41/10/05/MP
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/III/415-41/10/05/MP
Data
2005.06.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
komputery
koszty uzyskania przychodów
najem


Pytanie podatnika
Czy zakup sprzętu biurowego, w szczególności komputera może stanowić koszt uzyskania przychodów z tytułu najmu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 kwietnia 2005 r. (data wpływu do Urzędu: 28.04.2005 r., wniosek uzupełniono: 13.05.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką budynku, w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne, jak i użytkowe. Przedmiotowe lokale podatniczka wynajmuje jako osoba fizyczna, nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej w tym zakresie. Obecnie podatniczka wynajmuje 5 lokali użytkowych i 10 lokali mieszkalnych, co wiąże się z prowadzeniem administracji.

Pytanie podatnika:

Czy zakup sprzętu biurowego, w szczególności komputera może stanowić koszt uzyskania przychodów z tytułu najmu?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem podatnika iż sprzęt biurowy, w szczególności komputer niezbędny jest do administrowania i sprawnego zarządzania nieruchomością. Do obsługi wszystkich lokali, zgodnie z dzisiejszymi standardami i dla podniesienia sprawności działań niezbędne jest korzystanie z komputera. Bez możliwości zakupu, a w konsekwencji korzystania z komputera nie jest możliwe przygotowanie niezbędnej korespondencji, prowadzenie rejestru kontrahentów, rejestru płatności, itp., dlatego wydatek poniesiony na zakup wspomnianego sprzętu, zdaniem wnioskodawczyni, może stanowić koszt uzyskania przychodów z tytułu najmu.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm., czyt. dalej: ustawy) wymienia najem jako odrębne źródło przychodów. Dochodem z tego źródła jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Zgodnie z postanowieniem art. 22 ust. 1 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów z tego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.Z przepisu tego wynika, że podatnik osiągający przychody z tytułu najmu może pomniejszać je o koszty, dla których można znaleźć związek przyczynowo-skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu.Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż poniesiony przez podatniczkę wydatek na zakup komputera (innego sprzętu biurowego) będzie związany z uzyskaniem przychodu z najmu a zatem może stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu najmu.

POUCZENIE

1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia,2. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia,3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia. Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253 poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110 poz. 1176 z późn. zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj