Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
BP/423-0016/05/BM
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BP/423-0016/05/BM
Data
2005.06.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
odliczenie od dochodu


Pytanie podatnika
Jak ustalić wartość darowizny rzeczowej odliczanej od dochodu w świetle art. 18 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 12.03.2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 14.04.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: wysokości darowizny, którą należy przyjąć do odliczenia od dochodu osiągniętego w 2005 roku

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 12.03.2005r. Jednostka wystąpiła z wnioskiem do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z przekazaniem w 2005 roku w formie darowizny produktów własnych z branży sanitarno-grzewczej. Jednostka zapytuje się o sposób określenia wartości przekazanej darowizny dla celów ustalenia wysokości odliczenia od dochodu do ustalenia podstawy opodatkowania.

Zdaniem wnioskodawcy wartość przekazywanej darowizny powinna być określona jako wartość rynkowa przedmiotu darowizny powiększona o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z póżn. zm.) podstawę opodatkowania z zastrzeżeniem art. 21 i 22 stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1 po odliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie – łącznie do wysokości nie przekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1. Ponadto przepis art. 18 ust. 1b ustawy z dnia 15 lutego 1992r. określa, iż jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług. Przy określaniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 14. Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

W oparciu o powyższe należy stwierdzić jednoznacznie, iż do obliczenia wartości dokonanej darowizny należy do wartości przedmiotów darowizn (towar, produkt, usługa) doliczyć podatek od towarów i usług według właściwej stawki. Ustalona w ten sposób wartość przedmiotu powinna być zbliżona do wartości rynkowej, chyba, że zachodzi przyczyna, która powoduje znaczne zawyżenie lub zaniżenie wartości darowizny w stosunku do jej wartości rynkowej. Natomiast wnioskodawca nieprawidłowo stwierdził, iż do określenia wartości przedmiotu darowizny przyjmuje się wartość rynkową rzeczy powiększoną o należny podatek od towarów i usług co spowoduje, że wartość przedmiotu darowizny zawierająca należny podatek będzie odbiegała od wartości rynkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj