Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/2-415/29/04/05
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/2-415/29/04/05
Data
2005.07.08


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
były pracodawca
emeryci
energia elektryczna
świadczenia na rzecz emerytów
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania różnicy między ceną energii elektrycznej obowiązującą odbiorców a ulgową ceną płaconą za tę energię przez emerytów i rencistów


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, w nawiązaniu do pisma własnego z dnia 6.04.2004 r. (znak: IS.I/2-415/29/04) w sprawie opodatkowania różnicy między ceną energii elektrycznej obowiązującą odbiorców a ulgową ceną płaconą za tę energię przez pracowników, emerytów i rencistów, informuje, iż w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 21.06.2005 r. (znak PB5/MC-033-65-968/05) zawarto następujące stanowisko:

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy: stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

Równocześnie art. 30 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy stanowi, iż od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 ww. ustawy – pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 10 % należności.

Zacytowane powyżej przepisy nie ograniczają się wyłącznie do wartości świadczeń, jakie emeryci lub renciści otrzymują od swoich (byłych) zakładów pracy, lecz dotyczą wszystkich świadczeń otrzymanych w związku z uprzednio łączącym emeryta lub rencistę stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy. A zatem zastosowanie przedmiotowego zwolnienia, jak i zryczałtowanej formie opodatkowania, nie jest uzależnione od tego, czy udzielającym świadczenie jest podmiot będący byłym zakładem pracy świadczeniobiorcy, czy też inny podmiot. Ważne jest jedynie, aby beneficjentem świadczenia była osoba, która posiada status emeryta lub rencisty oraz aby udzielone tej osobie świadczenie wynikało z uprzednio łączącego ją stosunku pracy.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj