Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
DD/415-22/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/415-22/05
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kwalifikacje zawodowe
odpłatne kształcenie w szkole wyższej
podnoszenie kwalifikacji


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zaliczenia ponoszonych przez Podatnika wydatków na ksztalcenie do kosztów uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarzej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zaliczenia ponoszonych przez Podatnika wydatków na kształcenie do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej- postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2005r. Podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącym możliwości uznania wydatków ponoszonych przez Podatnika na kształcenie do kosztów uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik od 1 lutego 2005r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Jednocześnie jest studentem IV roku studiów wieczorowych o profilu informatycznym w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Wątpliwości dotyczą możliwości uznania wydatków na kształcenie za koszt uzyskania przychodu w prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej. Zdaniem Podatnika wydatki te mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ kierunek studiów wiąże się z profilem działalności gospodarczej. Podatnik twierdzi, że zdobywana wiedza rozszerza zakres świadczonych usług oraz polepsza ich jakość. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy. Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy (określającym wydatki nie uznane za koszt podatkowy). Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do obciążenia ich wartością kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego uprawnienia konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie lub zamiar osiągnięcia przychodu. Aby zatem zakwalifikować dany wydatek do kosztów uzyskania przychodu muszą być spełnione dwa warunki:
1. celem jego poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów,
2. wydatek nie może się znajdować w treści zawartej w art. 23, stanowiącej enumeratywnie wyliczone rodzaje wydatków wyłączonych. Łączne spełnienie tych dwóch wymogów warunkuje uznanie wydatku za koszt uzyskania przychodów. W powyższej sytuacji zasadnym jest przyjęcie, że kształcenie Podatnika i w związku z tym ponoszone koszty zmierzają i mogą wywołać zwiększenie przychodów. Dlatego też nie ma przeszkód, aby uznać te wydatki za koszty uzyskania przychodów. Podkreślić należy, że o tym co jest celowe, potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność, a nie organ podatkowy. Na Podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy tutejszy organ podatkowy postanawia jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj