Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2/415/165/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2/415/165/05
Data
2005.06.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
bezrobocie
dotacja
działalność gospodarcza
zaniechanie poboru podatku


Pytanie podatnika
Czy przyznane bezrobotnemu środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, od których Minister Finansów zaniechał poboru podatku dochodowego, należy zaewidencjonować w ksiedze przychodów i rozchodów?


Podatniczka pozostająca na zasiłku dla bezrobotnych, wystąpiła do Urzędu Pracy o dotację dla osób bezrobotnych. Powyższa dotacja została jej przyznanana, w związku z czym 11 maja 2005 r. podatniczka rozpoczęła działalność gospodarczą. Podatniczka zwraca się z zapytaniem, czy otrzymane przez nią środki, zwolnione od podatku dochodowego, należy zaewidencjonować w księdze przychodów i rozchodów, zajmując stanowisko, że powyższe środki nie powinny być ewidencjonowane.

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2005 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) /Dz.U. Nr 70 poz.630/ Minister Finansów zaniechał w okresie od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2005 m.in. poboru podatku dochodowego od przyznanych bezrobotnemu środków z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodaczej.

W świetle powyższego od uzyskanych przez podatniczkę środków nie pobiera się podatku dochodowego. Środki, od których zaniechano poboru podatku, nie podlegają ewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Tym samym stanowisko podatnika uznaje się za prawidłowe, jeżeli stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj