Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PP/443-54/2005
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-54/2005
Data
2005.06.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
faktura VAT
naprawa
noty
świadczenie usług


Pytanie podatnika
dotyczy kwestii wystawienia faktury VAT czy noty księgowej za wykonaną usługę naprawy samochodów.


Wnioskodawca dokonał naprawy samochodów uszkodzonych w czasie transportu przez Spółkę "C..." ze Swarzędza, która świadczyła dla Wnioskodawcy usługę przewozową.
Spółka "C..." świadczy usługi transportowe na rzecz importera samochodów Skoda Auto Polska S.A. Z importerem samochodów Skoda firma PHU "M..." posiada Umowę Dealerską. Ciężar ryzyka uszkodzenia samochodów w czasie transportu spoczywa na dostawcy do chwili dostarczenia samochodów do siedziby odbiorcy.
Zlecenie naprawy uszkodzonych samochodów w czasie transportu przez Spółkę "C..." firmie PHU "M..." jest niezależnym stosunkiem umowy zlecenia świadczenia usług naprawy uszkodzonych samochodów w czasie transportu. Zlecenie naprawy najczęściej odbywa się telefonicznie. Zleceniodawca zna stawki usług naprawy i akceptuje je. Po dokonaniu naprawy PHU "M..." wystawia fakturę VAT za wykonane usługi naprawy naliczając podatek w wysokości 22%. Spółka "C..." zwróciła się do Wnioskodawcy o wystawienie noty księgowej za wykonaną usługę naprawy samochodów.

Według stanowiska Podatnika - w przedmiotowej sytuacji mamy do czynienia nie z odszkodowaniem za uszkodzone samochody, lecz z usługą naprawy samochodów uszkodzonych w czasie transportu. Odszkodowanie bowiem ma charakter sankcji za szkodę, natomiast Wnioskodawca wykonał naprawę na zlecenie Spółki "C..." odpłatnie, co pociąga za sobą konieczność wystawienia faktury VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (zgodnie z art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel), w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Art. 106 ust. 1 ww ustawy stanowi, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania dostawy, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Jeżeli Wnioskodawca nie pobrał od przewoźnika odszkodowania (rekompensaty) za szkody powstałe podczas transportu lecz wykonał usługę naprawy uszkodzonych samochodów na zlecenie Spółki "C...", dokumentem potwierdzającym wykonanie tej usługi jest faktura VAT wystawiona zgodnie z zasadami wynikającymi z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798 (do dnia 31 maja 2005r. zasady te regulował § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2004r. Nr 97, poz. 971).

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Wnioskodawcy jest słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj