Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
PP.406/12/05
z 11 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.406/12/05
Data
2005.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
adwokat
charakter działalności gospodarczej
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy świadczenie usług adwokackich w ramach tzw. obrony z urzędu lub pełnomocnika z urzędu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.97 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.03.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Pismem z dnia 08.02.2005 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Chrzanowie 14.03.2005 r. Pan (...) zam. (...), ul. (...) zwrócił się, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu, do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie z zapytaniem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług usług adwokackich świadczonych w ramach tzw. obrony z urzędu lub pełnomocnictwa z urzędu.Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, że Podatnik świadczy usługi adwokackie, w tym również czynności zlecone na podstawie właściwych przepisów przez sąd w ramach tzw. obrony z urzędu lub pełnomocnika z urzędu.Zdaniem Podatnika działalność w zakresie udzielania pomocy prawnej z urzędu wyłączona jest z zastosowania ustawy o podatku od towarów i usług.Według Podatnika wykonywanie takich czynności nie może być uznane za działalność gospodarczą, gdyż zgodnie z przepisami art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 1 1 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r.) za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Podatnik uważa, że jeżeli do samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej nie zaliczają się przychody z wykonywanej osobiście działalności, jeżeli wykonujące je osoby są związane ze zlecającymi więzami " tworzącymi stosunek prawny" dotyczący warunków wykonania, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynnościwówczas ma zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług.Dokonując oceny i analizy przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) " przez świadczenie usług , o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej (.... ) w tym również (...) świadczenieusług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Zatem czynności wykonywane przez adwokata w ramach tzw. obrony z urzędu lub pełnomocnika z urzędu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w stawce podstawowej (22%) zgodnie z art. 41 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.Działalność prowadzoną przez adwokata w ramach tzw. Obrony z urzędu lub pełnomocnika z urzędu należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. Zgodnie z tym przepisem "działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców (....) również wówczas, gdyczynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.Pomiędzy Sądem a adwokatem nie istnieje również stosunek prawny, o którym mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie odpowiedzialności za powierzone funkcje.Sąd nie jest związany z adwokatem więzami tworzącymi stosunek prawny jaki istnieje pomiędzy zlecającym, a zleceniobiorcą w zakresie wynagrodzenia, warunkach pracy oraz odpowiedzialności zleceniodawcy, o którym mowa w art. 15, ust. 3 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r.Sąd - jako organ władzy powołuje adwokata do obrony z urzędu i określa jego wynagrodzenie. Nie pokrywa jednak kosztów wynagrodzenia (o których również mowa w ww. przepisie ustawy z 11.03.2004 r.) i nie ponosi odpowiedzialności ani za działania, ani za szkodę wynikającą z czynności podejmowanych przez adwokata z urzędu.W związku z tym uznać należy, że czynności adwokata wykonującego powierzone funkcje z urzędu na podstawie postanowienia Sądu - art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według zasad ogólnych.Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.Nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika) osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj