Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-38/A/05
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-38/A/05
Data
2005.06.21



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Czynni podatnicy podatku od towarów i usług


Słowa kluczowe
naprawa
rejestracja podatnika VAT UE
samochód
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Pytanie: Czy świadczenie usług naprawy samochodów na rzecz podmiotów zamieszkujących lub mających siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego UE zobowiązuje go do rejestracji w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych ( określając miesjce świadczenia usług Podatnik wskazuje przepisy art.27 ust.2 pkt 3 lit d) ustawy o ptu z dnia 11.03.2004r.). Powyższe samochody przywożone będą do kraju na czas dokonania ich naprawy , po naprawie będą wracały do danego kraju UE.Stanowisko: Podatnik stwierdza , iż świadcząc ww. usługi nie jest obowiązany do rejestracji w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych, ponieważ wykonuje on usługi na terenie swojego kraju.


POSTANOWIENIE

Na podstawie: -art.14a§1,3,4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (T.Jedn. Dz.U.z 2005r. Nr 8 , poz.60)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce uznaje za prawidłowestanowisko Podatnika przedstawione we wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w części dotyczącej rejestracji w zakresie dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych, wyrażające się w twierdzeniu, iż na podatniku wykonującym usługi naprawy samochodów na rzecz podmiotów pochodzących z krajów członkowskich UE, uznane za usługi, o których mowa w art.27 ust.2 pkt 3 lit.d) ustawy o ptu, tj. usługi na ruchomym majątku rzeczowym, nie ciąży obowiązek rejestracji w zakresie dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nieprawidłowe jest natomiast twierdzenie Podatnika, iż brak obowiązku zarejestrowania się do transakcji wewnątrzwspólnotowych wynika z faktu, iż powyższe usługi wykonywane są na terenie kraju.

UZASADNIENIE

W dniu 25.03.2005 r. Podatnik "X" złożył w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej rejestracji w zakresie dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych z w przypadku wykonywania usług polegających na naprawie samochodów przywożonych z krajów członkowskich UE .

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zamiarem Podatnika jest świadczenie usług naprawy samochodów na rzecz podmiotów zamieszkujących lub mających siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Powyższe samochody przywożone będą do kraju na czas dokonania ich naprawy, po naprawie natomiast będą wracały do danego kraju z UE.Określając miejsce świadczenia ww. usług, Podatnik wskazuje na przepisy art.27 ust.2 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 11.03.2004 r., tj. dotyczące usług na ruchomym majątku rzeczowym.

Z uwagi na opisany stan faktyczny Podatnik stwierdza, iż świadcząc ww. usługi nie jest obowiązany do rejestracji w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych, ponieważ wykonuje on usługi na terenie swojego kraju.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (patrz art.15 ust.1 ww. ustawy).

Podmioty, o których mowa w art.15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art.5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (art. 96 ust.1 ww. ustawy). Jednocześnie podatnicy, o których mowa w art.15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym w art.96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności (art.97 ust.1 ww. ustawy). Powyższy przepis stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art.15, podlegających obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, innych niż wymienieni m. in. w ust.1, którzy nabywając usługi, o których mowa w art.28 ust.3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług (art.97 ust.3).

Zgodnie z art.97 ust.9 ww. ustawy naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zarejestrowanie podmiotu, o którym mowa w ust.1-3, jako podatnika VAT-UE. Podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT-UE, które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust.9, przy dokonywaniu wenątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art.28 ust.3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL (art.97 ust.10 ww. ustawy).W świetle ww. przepisów obowiązek rejestracji podatkowej VAT dla celów dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych dotyczy podatników, którzy:-dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,-dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz-podmiotów, będących nabywcami usług, o których mowa w art.28 ust.3, 4, 6 i 7 ww. ustawy.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, iż nie jest on zarówno podmiotem dokonującym wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, ani wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jak również podmiotem nabywającym usługi, o których mowa w art.28 ust.3, 4, 6 i 7 ww. ustawy, zatem nie ciąży na nim obowiązek, o którym mowa w art.97 ust.1 i 3 ustawy o ptu, tj. zarejestrowania się w zakresie dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych.Powyższe nie wynika jednakże z faktu, iż świadczone przez Podatnika usługi w zakresie naprawy samochodów wykonywane są na terytorium kraju.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci swą ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj