Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PDII415/12/05
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII415/12/05
Data
2005.05.10



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
komornik sądowy
obowiązek płatnika
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Zasady obliczania, poboru i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od zasądzonych przez sąd zaległych wynagrodzeń za pracę, wypłacanych w drodze egzekucji przez komornika.


Z treści pisma wynika, że komornik sądowy jako płatnik, na mocy art. 42e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest zobowiązany do obliczania i poboru zaliczki na podatek dochodowy według stawki 19% od należności wymienionej w art. 12 tej ustawy. Komornik Sądowy jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym powołanym do wykonywania orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenie pieniężne i niepieniężne oraz do zabezpieczeń roszczeń. Przedmiotem egzekucji są między innymi zasądzone przez sądy zaległe wynagrodzenia za pracę. Wskazano również, że sam fakt wydania przez sądy pracy, sądy pracy i ubezpieczeń społecznych orzeczenia nie może być rozstrzygający o charakterze dochodzonego roszczenia. Zatem komornik sądowy będzie dokonywał naliczenia i odprowadzenia zaliczek na podatek tylko w wypadku, gdy z tytułu wykonawczego lub wniosku wierzyciela będzie w sposób jednoznaczny wynikać, że należności objęte wyrokiem są należnościami, o których mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyrażono opinię, że komornik obliczając zaliczkę na podatek dochodowy, będzie postępował następująco:
- w sytuacji przekazywania części należności ze stosunku pracy na rzecz wierzyciela będą w każdym miesiącu uwzględniane koszty uzyskania przychodu,
- nie będą uwzględniane składki na ubezpieczenie społeczne, gdyż komornik nie jest uprawniony do naliczania i poboru ww. składek,
- w przypadku spłaty należności w comiesięcznych ratach, obliczona zaliczka na podatek dochodowy pomniejszona będzie o kwotę, o której mowa w art. 32 ust. 3 ustawy w każdym miesiącu,
- obliczona zaliczka na podatek nie będzie pomniejszana o pobrane składki na ubezpieczenie zdrowotne, bowiem komornik, zgodnie z art. 84 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nie jest uprawniony do jej potrącania.
Jednocześnie przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazano, że komornik będzie wystawiał deklarację w imieniu własnym wypełniając jedną deklarację podatkową, przy czym naliczone zaliczki na podatek od wyegzekwowanych wynagrodzeń będą wykazywane w odrębnej rubryce deklaracji, uzupełnionej o opis zaliczki potrąconej w trybie art. 42e ustawy, a zaliczki od wypłaconych wynagrodzeń pracownikom komornika oraz zaliczki od wyegzekwowanych wynagrodzeń będą wysyłane łącznie jednym przelewem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 42e ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w przypadku gdy za płatnika, o którym mowa w art. 31, wypłaty świadczeń określonych w art. 12 dokonuje komornik sądowy lub podmiot niebędący następcą prawnym płatnika, przejmujący jego zobowiązania wynikające ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, jest on obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy obliczonej według stawki 19%.
W myśl art. 42e ust. 2 przy obliczaniu zaliczki, o której mowa w ust. 1, uwzględnia się:
1) koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 (w roku 2005 koszty wynoszą 102,25 zł miesięcznie),
2) składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), potrącone w danym miesiącu, zgodnie z odrębnymi przepisami.
Stosownie do art. 42e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 1 i 2 zmniejsza się o kwotę:
1) o której mowa w art. 32 ust. 3 (tj. o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, kwota ta w 2005 r. wynosi 44,17 zł miesięcznie),
2) składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w danym miesiącu zgodnie z odrębnymi przepisami, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2.
W związku z powyższym, przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy w każdym miesiącu, w którym komornik dokonuje wypłaty części ww. należności, winny być zastosowane koszty uzyskania przychodu. Skoro komornik nie jest uprawniony ani zobowiązany do poboru składek na ubezpieczenie społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne, tym samym przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanych zaległych wynagrodzeniach ze stosunku pracy na rzecz wierzyciela nie będą uwzględniane nie pobrane składki. W każdym miesiącu, w którym komornik dokonuje wypłat wyegzekwowanego wynagrodzenia, obliczona zaliczka na podatek dochodowy winna być pomniejszona o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek obowiązującej w pierwszym przedziale skali podatkowej.
W myśl art. 42e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy art. 38 ust. 1 i art. 39 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się odpowiednio. Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 31 i art. 33-35 przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (...).
Z treści powyższego przepisu wynika, że do przekazania zaliczki na podatek jak i do sporządzenia deklaracji obowiązany jest ten, kto pobrał zaliczkę. Ponadto z analizy przytoczonych przepisów wynika, że komornik sporządza tę samą deklarację zarówno od wypłat dokonanych swoim pracownikom jak i od wypłaconych wierzycielom należności określonych w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli deklarację PIT-4. Deklaracja ta nie zawiera specjalnej pozycji dotyczącej zaliczek pobranych przez komornika od należności wypłaconych wierzycielom, niemniej są to nadal wynagrodzenia tych osób, zatem winny być wykazywane w rubryce "wynagrodzenia ze stosunku pracy."
W związku z powyższym komornik sądowy sporządza jedną deklarację PIT-4, w której w jednej pozycji wykazuje sumy wypłat i zaliczki dotyczące własnych pracowników jak i wypłaconych wierzycielom należności ze stosunku pracy. Ponieważ kwota pobranego podatku do przekazania do urzędu skarbowego wynikająca z deklaracji PIT-4 stanowi łączną sumę do zapłaty, komornik dokonuje wpłaty jednym przelewem.
Mając na względzie opisany stan faktyczny oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że stanowisko płatnika zawarte we wniosku z dnia 24.01.2005 r. jest prawidłowe, z wyjątkiem pozycji deklaracji, w której winny być wykazane należności i zaliczka pobrana w trybie art. 42e ustawy o podatku dochodowym, co nie ma jednak istotnego znaczenia dla samego wykonania obowiązku wynikającego z art. 42e w związku z art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14 § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj