Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ciechanowie
1403-PDM/4150-16/05/EO
z 18 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1403-PDM/4150-16/05/EO
Data
2005.07.18



Autor
Urząd Skarbowy w Ciechanowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
adwokat
biegły
biegły sądowy
działalność wykonywana osobiście
płatnik
sądy
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy Sąd Rejonowy ma obowiązek naliczać, pobierać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, adwokatom świadczącym usługi obrony z urzędu, biegłym sądowym i tłumaczom przysięgłym będącym podatnikami VAT za usługi wykonane na zlecenie sądu?


Stan faktyczny: Sąd Rejonowy dokonuje wypłat należności: - adwokatom za świadczone usługi obrony z urzędu, biegłym sądowym i tłumaczom przysięgłym, zarówno będącym jak i nie będącym podatnikami podatku VAT.- Podatnicy VAT wystawiają faktury VAT na dzień uprawomocnienia się postanowienia o wypłacenie należności, które są im wypłacone w kwocie brutto, bez potrącenia zaliczki na podatek dochodowy.- Adwokaci, biegli i tłumacze przysięgli, którzy nie są podatnikami VAT, wystawiają rachunki, od których pobierane są zaliczki na podatek dochodowy.

Stanowisko wnioskodawcyZdaniem wnioskodawcy nie ma obowiązku naliczania, pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy osób fizycznych, adwokatom świadczącym usługi obrony z urzędu, biegłym sądowym i tłumaczom przysięgłym będącym podatnikami VAT za usługi wykonywane na zlecenie sądu.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt. 2 i 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. z póź. zm.) źródłami przychodu są:- działalność wykonywana osobiście,- pozarolnicza działalność gospodarcza.Przychody z działalności wykonywanej osobiście zostały określone w art. 13 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast pozarolnicza działalność gospodarcza została określona w art. 5a pkt. 6 ustawy. Zgodnie z art. 5a pkt. 6 pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt. 1, 2 i 4-9.Przepis art. 13 ust. 6 ustawy stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście (o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2) uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Przychody adwokatów z tytułu świadczenia z urzędu (na zlecenie sądu) pomocy prawnej, biegłych sądowych i tłumaczy przysięgłych należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście jako przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podobne stanowisko zostało opublikowane w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 4 września 2002 r. Nr PB5/KD-033-317-2122/02 (publ. Biuletyn Skarbowy 2002/5/14). Ponadto jak podkreślano w powołanym wyjaśnieniu, nie ma przeszkód aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na zlecenie sądu określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy.Powoduje to, że zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, którzy dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 są obowiązani pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Ustęp 9 pkt 4 tego artykułu stanowi, że koszty uzyskania niektórych przychodów określa się - z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 -- w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Stosownie do art. 155 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póź. zm.) w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług. Wobec powyższego przychodem w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podstawą naliczenia kosztów uzyskania przychodu jest kwota przyznana przez sąd pomniejszona o należny podatek VAT, a więc kwota netto z faktury VAT, wystawionej dla Sądu przez adwokata, biegłego sądowego i tłumacza przysięgłego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Sąd Rejonowy dokonuje wypłat należności adwokatom za świadczone usługi obrony z urzędu, biegłym sądowym i tłumaczom przysięgłym, zarówno będącym jak i nie będącym podatnikami podatku VAT. Podatnicy VAT wystawiają faktury VAT na dzień uprawomocnienia się postanowienia o wypłacie należności, które są im wypłacone w kwocie brutto, bez potrącenia zaliczki na podatek dochodowy.Adwokaci, biegli i tłumacze przysięgli, którzy nie są podatnikami VAT, wystawiają rachunki, od których pobierane są zaliczki na podatek dochodowy.W świetle przedstawionego stanu prawnego i faktycznego stanowisko Sądu Rejonowego jest nieprawidłowe.Wystawienie przez podatnika faktury VAT, nie ma wpływu na zmianę kwalifikacji źródła przychodów. W obydwu przypadkach przychody są zaliczane do działalności wykonywanej osobiście, od których Sąd Rejonowy jako płatnik obowiązany jest naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj