Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/410/10P/2005/CS
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/410/10P/2005/CS
Data
2005.06.20



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany w 2004 r z odpłatnego zbycia akcji pracowniczych nabytych na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 ,art. 216 § 1 i art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku -Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz .U. z 2005 roku poz. 60) art. 30 b i art. 52 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity DZ. U. z 2000 roku Nr 14 poz 176 z późn. zm.) oraz art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 roku Nr 202 poz. 1956 z późn. zm. ) w związku z Pani wnioskiem z dnia 18.04.2005 r. (data wpływu ) w sprawie udzielenia interpretacji na temat opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze zbycia w 2004 roku akcji nabytych na podstawie uchwały Nr 3/1/2004 z dnia 7 stycznia 2004 roku Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki "Y” S. A. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie potwierdza Pani stanowiska w przedmiotowej sprawie i uznaje je jako nieprawidłowe.

W piśmie z dnia 18.04.2005 roku przedstawia Pani następujący stan faktyczny:

1 Stowarzyszenie Pracowników spółki „X” S.A. było właścicielem akcji spółki „X”

2 W latach 1998-1999 Stowarzyszenie sprzedało akcje swoim pracownikom.

3 W 2004 roku na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Akcjonariuszy nastąpiło połączenie spółki „X” S.A. ze spółką „Y„” S.A. W wyniku tego połączenia nastąpiło przeniesienie majątku spółki „X” S.A. Na spółkę „Y” S.A. w zamian za akcje serii F.

4 W następstwie tego połączenia akcjonariuszom spółki „X” S.A. wydano akcje spółki „Y” S.A.

5 Emisja oraz wydanie w/w akcji nastąpiło na Giełdzie Papierów Wartościowych , a ich sprzedaży dokonano w 2004 roku.

Pani zdaniem spełnione zostały wszystkie przesłanki zawarte w art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm. ) , zatem przychód uzyskany z ich sprzedaży nie podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z art . 17 ust. 1 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane , przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych i realizacji praw wynikających z papierów wartościowych , o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Stosownie do art. 19 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( DZ. U. z 2003 r. Nr 202 poz. 1956) przepisów dotyczących opodatkowania dochodów ze zbycia papierów wartościowych uzyskanych po 31 grudnia 2003 roku nie stosuje się do dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych , o których mowa w art. 52 ust. 1 pkt. 1 lit b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r.) pod warunkiem ,że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 52 ust. 1 pkt. 1 lit. b w/w ustawy zwalnia się od podatku dochodowego w okresie 01.01.2001 do 31.12.2003 roku dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych , które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi , nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych , albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 31 sierpnia 1997 roku - prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Z w/w przepisów wynika , iż dochód uzyskany ze zbycia w 2004 r. akcji nabytych na giełdzie papierów wartościowych na podstawie oferty publicznej lub regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie przed 1 stycznia 2004 r. nie będzie opodatkowany . Jeżeli osoba fizyczna spełniłaby powyższe przesłanki , miałaby prawo do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia , w myśl powyżej cytowanych przepisów podatkowych.

Ze złożonego wniosku wynika, iż w 1998 będąc członkiem Stowarzyszenia Pracowników spółki „X” S.A. nabyła Pani od Stowarzyszenia akcje imienne serii(A) tej spółki . Sprzedaż tych akcji odbyła się na podstawie regulaminu odpłatnego udostępnienia akcji. W 2004 roku w wyniku połączenia spółek „X” S.A. z „Y” S.A. , dokonano w trybie art. 492 pkt. 1 kodeksu spółek handlowych zakupione przez Panią w 1998 roku akcje spółki „X” S.A. zostały zamienione na akcje serii (F) spółki „Y” S.A. , które były oferowane i wprowadzone do publicznego obrotu na warunkach i zgodnie z zasadami określonymi w prospekcie emisyjnym.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi -publicznym obrotem papierami wartościowymi , zwanym dalej „publicznym obrotem” , jeżeli proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych serii papierów wartościowych , przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób , jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata. Pojęcie „oferta” wynikające z art. 66 § 1 kodeksu cywilnego , a także określone w słowniku języka polskiego oznacza oświadczenie woli jednej ze stron , przedstawione drugiej stronie w celu zawarcia odpowiedniej umowy na warunkach podanych w oświadczeniu.Charakter „publicznej „ oferty oznacza jej skierowanie do bliżej nie nieokreślonych osób w sposób dający możliwość zapoznania się i ewentualnego skorzystania z przedstawionej oferty. W powyższej sprawie akcje spółki zostały skierowane do określonej grupy osób (członków Stowarzyszenia Pracowników spółki „X” S.A.) , zatem nie miały one charakteru oferty publicznej.

W związku z powyższym dochód uzyskany ze sprzedaży w ten sposób zakupionych , a następnie wymienionych akcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym , zgodnie z art. 30b ust . 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. gdyż nie został spełniony warunek określony w w/w ustawie art. 52 ust. 1 pkt 1 lit b i bez znaczenia pozostaje fakt, czy akcje te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 roku , czy też nie.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje ,że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego wynikającego z zapytania , zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pani i wiąże jedynie tut. Organ podatkowy do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie ul. A. Felińskiego 2b , 01-513 Warszawa za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj