Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PP 443/1/19/56/05
z 27 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/19/56/05
Data
2005.04.27



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
aport
przedsiębiorstwa
remanent likwidacyjny
spółki
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Czy należy przeprowadzić remanent likwidacyjny, naliczyć oraz zapłacić podatek VAT w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci przedsiębiorstwa (z wyłączeniem nieruchomości) do spółki prawa handlowego.


Strona w złożonym wniosku oświadczyła, iż w związku z planowanym rozwojem działalności zamierza wnieść aportem część przedsiębiorstwa (z wyłączeniem nieruchomości) tj. maszyny i urządzenia, zapasy, materiały do produkcji, produkcję w toku, zakupione towary do istniejącej już spółki prawa handlowego.
W związku z powyższym Strona zwróciła się z zapytaniem odnośnie obowiązku przeprowadzenia remanentu likwidacyjnego i ewentualnego naliczenia i zapłaty podatku VAT, w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci przedsiębiorstwa (z wyłączeniem nieruchomości) do spółki prawa handlowego, przy jednoczesnym prowadzeniu najmu.
W ocenie Strony wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci przedsiębiorstwa do spółki prawa handlowego nie skutkuje powstaniem obowiązku przeprowadzenia remanentu likwidacyjnego i ewentualnego naliczania i zapłaty podatku VAT.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona nadal prowadzi działalność gospodarczą i w zakresie podatku VAT jest nadal podatnikiem tego podatku, że w związku z zamiarem wniesienia aportem części przedsiębiorstwa (z wyłączeniem nieruchomości) Strona nie zamierza likwidacji dotychczas prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej.
W powyższej sytuacji, gdzie nie mamy do czynienia z zaprzestaniem prowadzenia działalności, nie ma zastosowania przepis art. 14 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), który stanowi, iż w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego do zgłoszenia zaprzestania działalności gospodarczej naczelnikowi urzędu skarbowego - podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego, gdzie nie wystąpią przesłanki do zastosowania przepisu art. 14 ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT (spis z natury towarów powinien sporządzić podatnik, na którym ciąży obowiązek likwidacyjny VAT).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj