Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sokółce
US.I/423/1/KS/05
z 18 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/423/1/KS/05
Data
2005.07.18



Autor
Urząd Skarbowy w Sokółce


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zaliczenia nieodliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów ?


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy : Związek Komunalny realizuje zadania , których beneficjentami są gminy stowarzyszone w Związku. W dniu 06.07.2004 r. została podpisana umowa z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie udzielenia pomocy finansowej w ramach programu SAPARD na zadanie inwestycyjne realizowane przez Związek " Budowa boiska do piłki nożnej w ... przy ulicy ...".Związek Komunalny jest przedmiotowo zwolniony z podatku VAT , dlatego nie ma możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT w związku z realizacją tej inwestycji.

Sformułowano również własne stanowisko w sprawie twierdząc , iż :Zdaniem Związku Komunalnego nie ma możliwości zaliczenia nieodliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów .Związek Komunalny korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust.1 pkt 4 g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Podatek VAT nie może wpłynąć na zmniejszenie zobowiązań Związku z tytułu podatku dochodowego , ponieważ wszystkie osiągane przez Związek dochody są przedmiotowo zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokółce nie budzi wątpliwości fakt zwolnienia przedmiotowego Związku Komunalnego na podstawie art. 17 ust.1 pkt 4 g ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( j.t. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ) wraz z konsekwencjami ekonomicznymi wynikającymi z tego uprawnienia.

Zgodnie z art. 15 ust.1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celi osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1 ustawy. Z definicji tej wynika ,że kosztami uzyskania przychodów są koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskaniem przychodów ,w tym koszty ogólne funkcjonowania podatnika. Co oznacza , że dopiero gdy podatnik stwierdzi istnienie związku między poniesionymi wydatkami a uzyskanym przychodem , może go zaliczyć do swoich kosztów podatkowych.

Pytanie wnioskodawcy dotyczy możliwości zaliczenia w koszty naliczonego lecz nieodliczonego podatku VAT. Cechą charakterystyczną podatku od towarów i usług jest to ,że co do zasady , pozostaje on neutralny dla podatnika , także w zakresie podatku dochodowego. Oznacza to , że podatek ten z reguły nie stanowi ani przychodu ani kosztu uzyskania przychodu. Dotyczy to zarówno podatku należnego , jak i naliczonego.

Istnieje jednak odstępstwo od ww. zasady. W art. 16 w ust. 1 pkt 46 wymieniono w jakich przypadkach podatek od towarów i usług jest kosztem uzyskania przychodów. Podatek naliczony stanowi koszt uzyskania przychodów , jeżeli podatnik :-korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług , lub-nabył towar i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług. Uogólniając podatek naliczony stanowi koszt uzyskania przychodu , jeżeli nie może zostać odliczony od podatku należnego lub zwrócony.

W takiej sytuacji znajduje się Związek Komunalny , jednak w ocenie tutejszego organu podatkowego nie ma możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku VAT naliczonego i nieodliczonego. Wynika to z treści art.16 ust. 1pkt 58 i art.17 ust.1 pkt 14 a cytowanej ustawy.

Zadanie inwestycyjne " Budowa boiska do piłki nożnej w ... przy ulicy ... " jest finansowane w ramach programu SAPARD. Dotacje z budżetu państwa otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach SAPARD są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych ( art. 17 ust.1 pkt 14 a ). Konsekwencją zwolnienia z podatku jest jednak to , że wszelkie wydatki lub koszty bezpośrednio sfinansowane otrzymaną dotacją nie będą kosztem uzyskania przychodów podatnika , wynika to z art. 16 ust.1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samym nie można zaliczyć naliczonego a nieodliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj