Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
IIIUS.DPP2/44406/05/74/2005
z 20 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIIUS.DPP2/44406/05/74/2005
Data
2005.07.20



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
deklaracja podatkowa
miejsce świadczenia usług
termin zwrotu
usługi spedycji
usługi transportowe
zwrot
zwrot bezpośredni
zwrot podatku
zwrot podatku od towarów i usług
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Podatnik sformułował pytanie, czy w świetle nowych przepisów dotychczas obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług (art. 87 ust. 4 i 5) oraz zmienionej ustawy od 1 czerwca 2005 r. (uchylony art. 87 ust. 4 pkt 2) ma prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni?


Do tutejszego organu podatkowego wpłynęło zapytanie podatnika, z którego wynika, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportowo – spedycyjnych. Powyższe usługi wykonuje dla kontrahentów krajowych oraz zagranicznych. Dla kontrahentów mających siedziby na terytorium Unii Europejskiej i posiadających NIP nadany przez państwa unijne wystawia fakturę bez polskiego VAT. Większość zakupów dokonywana jest na terenie kraju (paliwo, części, usługi naprawcze, telefony). Co miesiąc występuje w rozliczeniu podatku VAT nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, o której zwrot zwraca się do urzędu. Dotychczas na podstawie struktury sprzedaży podatnik obliczał wielkość zakupów dotyczących sprzedaży wykonywanej poza krajem i zwracał się o zwrot w terminie 60 dni.

Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego podatnik sformułował pytanie, czy w świetle nowych przepisów dotychczas obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług (art. 87 ust. 4 i 5) oraz zmienionej ustawy od 1 czerwca 2005 r. (uchylony art. 87 ust. 4 pkt 2) ma prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni...

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że treść przepisu art. 87 ust. 5 sugeruje, iż do zwrotu w terminie 60 dni ma prawo tylko wówczas, gdy sprzedaż dla kontrahentów zagranicznych za dany miesiąc wynosi 100 %.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie dokonując - na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) – interpretacji art. 86 ust. 8 pkt 1 oraz art. 87 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) na podstawie stanu faktycznego zawartego we wniosku uznaje przedstawione stanowisko za niezgodne z prawem.

Wobec powyższego postanowiono jak w rozstrzygnięciu z następujących przyczyn:

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Stosownie do przepisu art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Stan prawny przed 1 czerwca 2005 r.

Zgodnie z obowiązującym do dnia 31 maja 2005 r. przepisem art. 87 ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione kwotą podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1.

Stosownie do art. 87 ust. 5 ustawy o VAT na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4.

Stan prawny od 1 czerwca 2005 r.

Znowelizowany przepis ustępu 2 ww. artykułu stanowi, iż z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (...).

Na podstawie zaś art. 87 ust. 3 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym podatnik dokonał czynności opodatkowanych, ma prawo do zwrotu kwoty różnicy podatku w terminie 60 dni stanowiącej: sumę podatku naliczonego dotyczącego zakupu środków trwałych, 22 % obrotu opodatkowanego stawkami preferencyjnymi oraz 22 % obrotu, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy. Pozostała nadwyżka podatku naliczonego podlega zwrotowi w terminie 180 dni od daty złożenia rozliczenia za dany okres rozliczeniowy.

Powyższe ma zastosowanie do rozliczeń złożonych po 1 czerwca 2005 r., tj. począwszy od deklaracji VAT-7 za maj 2005 r.

W sytuacji, gdy wnosząca zapytanie Spółka nie będzie wykonywała czynności opodatkowanych na terytorium kraju w danym okresie rozliczeniowym, wówczas będzie mogła skorzystać z normy zawartej w przepisie art. 87 ust. 5 ustawy o VAT. Zgodnie z powołanym przepisem na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego (100 %), o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4, (tj. w terminie 60 dni).

W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy postanawia jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj