Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/250/AM/05
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/250/AM/05
Data
2005.07.04



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
budowa budynków
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
prowizje


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji prowizja agenta dotycząca zakupu nieruchomości będzie kosztem uzyskania przychodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 01.06.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż od 1996 roku prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą głonie na działalności gastronomicznej realizowanej w pięciu restauracjach usytuowanych w różnych miejscach Warszawy. Jest Pan w trakcie przygotowania inwestycji zmierzającej do znacznego rozwinięcia Pana dotychczasowej działalności. Planuje Pan wybudowanie budynku, którego część - parter, pierwszy poziom podziemi oraz ewentualnie pierwsze piętro przeznaczone będą na działalność gastronomiczno - rozrywkowo - handlową. Pozostałe pomieszczenia projektowanego budynku planuje Pan sprzedać. Projektowana inwestycja wymaga znacznych nakładów, których nie jest Pan w stanie pokryć bez znaczącego jej finansowania kredytem bankowym. Dla uzyskania kredytu niezbędne jest przedłożenie w banku biznesplanu, którego z kolei nie jest Pan w stanie rzetelnie opracować bez precyzyjnego ustalenia jakie wydatki związane z planowanym przedsięwzięciem mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zadaje Pan pytanie, czy można zaliczyć w koszty uzsykania przychodu bieżącej działalności prowizję agenta dotyczącą zakupu nieruchomości, na której ma Pan zamiar wybudować budynek, który w części przeznaczony będzie na opisaną wyżej działalność gospodarczą, a część loklai w tym budynku będzie przedmiotem sprzedaży. Pana zdaniem wydatki na prowizję agenta dotyczące zakupu nieruchomości można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów bieżącej działalności, ponieważ tego rodzaju wydatków nie ma wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nadmienia pan, że przepisy banku uniemożliwiajązaliczenia do kosztów inwestycji prowizji ageenta. Wydatki te musi pokryć Pan ze środków własnych, pochodzących z bieżącej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22c pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochdowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów. Wydatki na nabycie gruntu, nie stanowią również, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy, kosztów uzyskania przychodów i w związku z tym nie podlegają wpisowi do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Środki trwałe wymienione w art. 22c pkt 1 ustawy, a więć grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, należy ująć w ewidencji środków trwałych najpóźniej w miesiącu przekazania do użytkowania. Jeżeli są one nabyte w drodze kupna należy je wycenić przed wprowadzeniem do ewidencji według ceny nabycia, za którą uważa się zgodnie z art. 22g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, między innymi koszty opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, pomniejszoną o podatek od towarów i usług.

Zatem biorąc pod uwagę przedstawione wyżej przepisy prawa podatkowego ma Pan obowiązek ująć nabyty w drodze kupna grunt w ewidencji środków trwałych w wartośći netto (w przypadku podatników VAT) powiększonej o wszelkie koszty związane z jego nabyciem, w tym o prowizję agenta dotyczącą zakupu nieruchomości, która w efekcie również nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów. Będzie ona stanowiła koszt uzyskania przychodów wyłącznie w momencie zbycia gruntu.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj