Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/415-8/IK/05
z 25 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415-8/IK/05
Data
2005.07.25


Referencje


Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
nabycie
umorzenie akcji


Pytanie podatnika
dotyczy umorzenia nabytych przez Spółkę (za wynagrodzeniem) od akcjonariuszy, będących osobami fizycznymi, własnych akcji w celu ich umorzenia.


Pismem z dnia 05.05.2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 06.05.2005r.), Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego uzupełnionego pismem z dnia 22 lipca 2005r. wynika, że Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki podejmie uchwałę o nabyciu przez Spółkę akcji własnych (za wynagrodzeniem) w celu ich umorzenia. Cena nabycia umarzanych akcji będzie wyższa lub niższa od ich wartości nominalnej. Akcjonariuszami Spółki są:

  • Narodowy Fundusz Inwestycyjny- posiadający ponad 95 % akcji Spółki,
  • osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i są osobami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy umorzenie akcji rodzi skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych - u akcjonariuszy będących osobami fizycznymi? W piśmie z dnia 22 lipca 2005r. doprecyzowano, iż wniosek dotyczy roli Spółki, jako płatnika tego podatku.

Zdaniem Spółki u akcjonariuszy, będących osobami fizycznymi, umorzenie nabytych przez Spółkę (za wynagrodzeniem) własnych akcji w celu ich umorzenia rodzi skutki w podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki, w celu umorzenia tych akcji. Według Spółki dochód jest zobowiązany wyliczyć płatnik czyli Spółka, której akcje umorzono. W tym celu musi ona uzyskać od akcjonariuszy dane dotyczące kosztów nabycia przez nich akcji. Wartość dochodu podlega w dniu wypłaty zryczałtowanej stawce podatku dochodowego w wysokości 19 %. Podatek powinien pobrać płatnik i odprowadzić w imieniu podatnika (akcjonariusza) wraz z odpowiednią deklaracją do właściwego urzędu skarbowego.

Odnosząc się do zapytania Spółki należy zauważyć, że art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) dotyczy podatników podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast Spółka w przedstawionej sytuacji występuje w roli płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w 2005 roku źródłami przychodu są - kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu jest art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

W myśl art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Natomiast zgodnie z art. 30a ust. 6 tej ustawy, zryczałtowany podatek, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, obowiązek pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych m.in. z tytułu określonego w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy.

Z art. 42 ust. 1 ustawy wynika zaś, iż płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając jednocześnie deklarację wg ustalonego wzoru. Obowiązującym w 2005 roku wzorem jest wersja 12 druku - PIT-8A.Natomiast zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 1 tej ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru. Obowiązującym w 2005 roku wzorem jest wersja 12 druku - PIT-11/8B.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj