Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-45/05/DR/7767
z 7 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-45/05/DR/7767
Data
2005.02.07



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
kradzież
niedobory
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Interpretacja ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dotycząca rozstrzygnięcia kwestii, czy należy skorygować podatek naliczony w przypadku kradzieży samochodu, a przy założeniu, że tak, to czy należy skorygować podatek w miesiącu zaistnienia faktu kradzieży, czy w miesiącu w którym ten samochód był zakupiony i podatek od tego zakupu został odliczony.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 25.01.2005 r. (wpływ do Urzędu 26.01.2005 r.) z zakresu podatku od towarów i usług, wyjaśnia co następuje:
potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco przedstawia stan faktyczny.
Podatnikowi skradziono samochód służący celom demonstracyjnym i prezentacyjnym. Samochód ten był zarejestrowany na niego (autoryzowanego dealera), nie stanowił środka trwałego lecz towar handlowy - samochody demonstracyjne sprzedawane są najpóźniej po okresie 6 miesięcy od daty zakupu. Fakt zaistnienia tego zdarzenia został potwierdzony protokołem policji, a Podatnik zwrócił się do ubezpieczyciela o odszkodowanie.
W związku z powyższym zdarzeniem Podatnik zwrócił się z prośbą o rozstrzygnięcie, czy należy skorygować podatek naliczony w takim przypadku, a przy założeniu, że tak, to czy należy skorygować podatek w miesiącu zaistnienia faktu kradzieży, czy w miesiącu w którym ten samochód był zakupiony i podatek od tego zakupu został odliczony. W ocenie Wnioskodawcy nie istnieje obowiązek korygowania podatku naliczonego, gdyż w momencie jego zrealizowania, prawo to Wnioskodawcy przysługiwało z uwagi na nabycie samochodu w celu wykorzystania go do wykonywanych czynności opodatkowanych, a niewykorzystanie towaru zgodnie z przeznaczeniem nastąpiło z przyczyn niezależnych od niego.

Tut. Urząd potwierdza słuszność przedstawionego stanowiska. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) nie wprowadza obowiązku korygowania kwoty podatku do odliczenia w sytuacji wystąpienia niedoborów.
Jeżeli niedobór jest wynikiem zdarzeń losowych (kradzież) to okoliczności te w sytuacji ich odpowiedniego udokumentowania nie skutkują obowiązkiem korygowania odliczonego uprzednio podatku. Z uwagi na fakt, iż stwierdzony niedobór został odpowiednio udokumentowany, w formie protokołu policji, należy orzec o słuszności przedstawionego stanowiska.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236, § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj