Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/19/05
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/19/05
Data
2005.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
bursa
obowiązek podatkowy
stawka preferencyjna podatku
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
W dniu 30 grudnia 2004 r. podatnik zawarł umowę na wykonanie remontu łazienki w Bursie Szkolnej. Odbiór prac dokonywany był etapami na podstawie protokołów częściowych w dniach 03.02.2005 r. i 15.02 2005 r. W tych też dniach dokonano częściowych zapłat, na które zostały wystawione faktury. Ostateczny protokół odbioru robót miał miejsce dnia 15 marca 2005 r. Postawione pytanie dotyczy możliwości zastosowania 7% stawki podatku VAT w fakturze z dnia 15 luty 2005 r. dokumentującej otrzymanie zapłaty tytułem częściowego wykonania prac zgodnie z protokółem zdawczo-odbiorczym.



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8.03.2005 r. bez znaku uzupełnionego pismem z dnia 25.04.2005 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego w dniu 30 grudnia 2004 r. zawarł Pan umowę na wykonanie remontu łazienki w Bursie Szkolnej. Odbiór prac dokonywany był etapami na podstawie protokołów częściowych w dniach 03.02.2005 r. i 15.02 2005 r. W tych też dniach dokonano częściowych zapłat, na które zostały wystawione faktury. Ostateczny protokół odbioru robót miał miejsce dnia 15 marca 2005 r. Postawione pytanie dotyczy możliwości zastosowania 7% stawki podatku VAT w fakturze z dnia 15 luty 2005 r. dokumentującej otrzymanie zapłaty tytułem częściowego wykonania prac zgodnie z protokółem zdawczo-odbiorczym.
W myśl art. 19 ust. 13. pkt 2 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług.
W myśl art. 19 ust. 14 i 15 w/w ustawy o VAT przedstawiona zasada znajduje zastosowanie również do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór dokonywany jest na podstawie protokołów zdawczo odbiorczych, przy czym otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
Od 15 lutego 2005 r., na podstawie § 1 pkt 7 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28.01.2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150), stawką VAT w wysokości 7 % objęte zostały budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
– domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
– budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.
W związku z powyższym w przypadku jeżeli w dniu 15 luty 2005 r. podpisano protokół częściowego odbioru robót budowlano-montażowych i w tym dniu nastąpiła z tego tytułu zapłata należności, to w tej części powstał także obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Jednocześnie stosownie do treści § 1 pkt 7 i § 3 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z 28.01.2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług właściwą od tego dnia stawką dla usług remontu budynku bursy szkolnej będzie stawka VAT w wysokości 7 %.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj