Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-1-20/05/000145/123/KM
z 4 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-1-20/05/000145/123/KM
Data
2005.03.04



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu usług drukarskich oraz usług plakatowania ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 r. Dz. U. Nr 8. poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika nie jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Teatr w ramach swojej działalności statutowej przygotowuje i sprzedaje przedstawienia teatralne. Ponadto dla celów informacyjno - reklamowych Teatr zakupuje usługi drukarskie, których przedmiotem są afisze repertuarowe, plakaty teatralne, ulotki repertuarowe. Afisze repertuarowe oraz plakaty przekazywane są do firm zajmujących się za odpłatnością oplakatowaniem. Natomiast ulotki reklamowe są nieodpłatnie kolportowane wśród potencjalnych widzów.
Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w opisanej sprawie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu usług drukarskich oraz usług plakatowania ?.
Stanowisko Podatnika:
Od zakupu ww. usług nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie w takim zakresie, w jakim nabyte przez niego towary i usługi będą wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych.
Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z danych przedstawionych w wyżej powołanym piśmie wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Teatr świadczy usługi związane z kulturą. Co do zasady, usługi w zakresie kultury jako wyszczególnione w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy - są zwolnione od podatku. Niemniej część z tych usług została wyłączona z przedmiotowego zwolnienia, jak np. usługi związane ze sprzedażą spektakli teatralnych innym podmiotom w celu ich sprzedaży poza siedzibę teatru, czy sprzedaż biletów wstępu na spektakle dla indywidualnych odbiorców, które zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy podlegaj ą opodatkowaniu wg 7% stawki podatku od towarów i usług.
Przygotowanie i sprzedaż przedstawień teatralnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg 7% stawki. Ze sprzedażą tych usług związana jest działalność informacyjno-marketingowa Teatru. Dokonywane przez Teatr zakupy usług drukarskich, których przedmiotem są afisze i ulotki repertuarowe, plakaty teatralne, czy też zakupy usług plakatowania afiszy repertuarowych i plakatów służą zwiększeniu sprzedaży. Dlatego też nakłady poniesione na niniejsze zakupy związane są z czynnościami opodatkowanymi . Ponadto nie zaistniała okoliczność, o której mowa w cytowanym art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, bowiem uznaje się, że nakłady poniesione na przedmiotowe zakupy stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Oznacza to, że mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie tych usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika /płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj