Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-79-61/05/AJ
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-79-61/05/AJ
Data
2005.04.19



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
akcje pracownicze
biura
cena
dokumenty
emisja akcji
grupa
kapitał zakładowy
kodeks spółek handlowych
koszty uzyskania przychodów
objęcie (nabycie) akcji
obsługa
papier wartościowy
podwyższenie kapitału
pracownik
programy
przychód
rejestracja
uchwały
uprawnienie
ustalanie


Pytanie podatnika
Czy wydatki Spółki na podwyższenie jej kapitału zakładowego (w szczególności związane z emisją akcji i obsługą emisji przez biuro maklerskie) w ramach realizacji programu motywacyjnego dla pracowników, współpracowników Spółki i spółki ze wspólnej grupy kapitałowej mogą być zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 04.03.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 07.03.2005.)

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Spółka zamierza wprowadzić program motywacyjny dla pracowników oraz współpracowników Spółki oraz innej spółki ze wspólnej grupy kapitałowej, w ramach którego osoby uprawnione uzyskałyby prawo do nabycia po ustalonej cenie określonej ilości wyemitowanych w tym celu akcji Spółki. Emisja akcji dla potrzeb programu następować ma w pięciu transzach w odstępach 12-miesięcznych w trybie warunkowych podwyższeń kapitału zakładowego Spółki, począwszy od dnia 1 kwietnia 2005 r. W celu realizacji uprawnień osób biorących udział w programie Spółka ma wyemitować i przydzielić uprawnionym osobom nieodpłatnie warranty subskrypcyjne, które będą imienne. Każdy warrant będzie upoważniał do objęcia jednej akcji Spółki. Warranty będą wydawane w formie dokumentów, ale będą niezbywalne.

Spółka prosi o wyjaśnienie, czy wydatki poniesione przez Spółkę, związane z podwyższeniem jej kapitału zakładowego (w tym w szczególności wydatki związane z emisją akcji oraz obsługą tej emisji przez biuro maklerskie) w ramach realizacji programu motywacyjnego mogą być zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodu.

Zdaniem Spółki wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki nie zostały wymienione wśród wydatków nie stanowiących koszt uzyskania przychodów w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym o możliwości ich zaliczenia do tych kosztów będzie decydować art. 15 ust. 1 ustawy. W opinii Spółki w odniesieniu do omawianych wydatków warunki wskazane w tym przepisie zostają spełnione, ponieważ dokapitalizowanie spółki służy ze swej natury prowadzeniu działalności gospodarczej przez tę spółkę.

W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy wydatki poniesione przez Spółkę, związane z podwyższeniem jej kapitału zakładowego (wydatki związane z podjęciem uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego, rejestracją podwyższenia, emisją nowych akcji oraz obsługą tej emisji przez biuro maklerskie) jako wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem Spółki i prowadzonego przez nią przedsiębiorstwa powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki. W opinii Spółki podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, do jakiego dojdzie w związku z realizacją przez Spółkę programu motywacyjnego nie może być traktowane w innych kategoriach, jak każde inne podwyższenie kapitału zakładowego, a wydatki z tym związane mogą być zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki wyrażonego we wniosku.

Zgodnie z art. 453 § 2 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) w celu docelowego i warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego spółka akcyjna może emitować papiery wartościowe imienne lub na okaziciela uprawniające ich posiadacza do zapisu lub objęcia akcji, z wyłączeniem prawa poboru (warranty subskrypcyjne).

O możliwości zaliczenia wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego (w tym warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego) do kosztów uzyskania przychodów decydują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Jak stanowi art. 15 ust. 1 tej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie pomiędzy nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo – skutkowego, czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej nie powoduje powstania przychodu w tej spółce. Bowiem stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 4 w/w ustawy do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Zatem jeżeli wydatki związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki nie wpływają na zwiększenie przychodu Spółki, to nie można zaliczyć kosztów z tym związanych do kosztów uzyskania przychodu.

Z art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku.

Wobec powyższego zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wydatki poniesione przez Spółkę, związane z podwyższeniem jej kapitału zakładowego, nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatkowej, gdyż są związane z przychodem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zaznacza, że nie poddano ocenie załączników do wniosku. Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj