Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2128/04/CIP/01
z 25 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2128/04/CIP/01
Data
2004.11.25



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura
mały podatnik
media
odliczenia od podatku
podatek naliczony
termin


Pytanie podatnika
1) Czy u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową ma zastosowanie przepis art. 86 ust. 10 pkt 3 w/w ustawy i czy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikający z faktur, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy powstaje w rozliczeniu za okres w którym przypada termin płatności (w przypadku, gdy faktura zawiera informację jakiego okresu dotyczy)?
2) Czy w sytuacji, gdy faktury dokumentujące nabycie usług telekomunikacyjnych miały termin płatności określony na kwiecień 2004r., a faktyczna zapłata nastąpiła w maju 2004r., zastosowanie ma przepis art. 19 ust. 3e ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i czy prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych faktur powstaje w rozliczeniu za kwartał w którym uregulowana została należność (tj. kwartał obejmujący maj i czerwiec 2004r.)?


Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji wyrobów tartacznych, obróbce drewna. Od dnia 1 stycznia 2004r. zapytujący jest małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową. W ramach prowadzonej działalności, Podatnik otrzymuje faktury m.in. za media, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Na przedmiotowych fakturach określony jest termin płatności, jednakże zapłata następuje często po tym terminie.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ad 1)

Zgodnie z postanowieniami przepisu art. 86 ust 1. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle art. 86 ust 10 w/w ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:

  1. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18;
  2. w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca;
  3. w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności;
  4. w przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 113 ust. 5 i 7 - nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu;
  5. w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi - za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze.

Zgodnie z artykułem 19 ust.13 pkt 1 cyt. ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, usług w zakresie rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne.

Jedno z zastrzeżeń, jakie ustawodawca poczynił w przepisie art. 86 ust. 10 pkt 1 dotyczy rozliczania podatku naliczonego przy metodzie kasowej u małych podatników. Stosownie bowiem do ust. 16 w/w artykułu, mali podatnicy mogą obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym:

  1. uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury,
  2. dokonali zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34

  3. - nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego. Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio.

Zatem, mały podatnik odlicza podatek naliczony zgodnie z przepisem art. 86 ust. 16, stosując przy tym odpowiednio przepis ust. 10. Oznacza to, iż w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 10 pkt 3, mały podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w niej zawartego za okres, w którym przypada termin płatności.

Jeżeli natomiast podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy - zgodnie z przepisem art. 86 ust. 11.

Natomiast art. 86 ust 13 ustawy stanowi, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

W świetle przedstawionego stanu prawnego, Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach z dnia 15 i 30 czerwca 2004r., dokumentujących usługi budowlane – w deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc lipiec 2004r. lub w następnym okresie rozliczeniowym, ewentualnie stosownie do w/w przepisu art. 86 ust. 13 – poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej.

Ad 2)

Zgodnie z art.19 ust. 3e ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), podatnicy, o których mowa w art. 10 ust. 1c (a więc mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową), mogą obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym:

  1. uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury,
  2. dokonali zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 11 ust. 2 i 2a oraz art. 11c,

nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego.

W przypadku podatników rozliczających się za okresy kwartalne, zgodnie z art. 10 wyżej powołanej ustawy:

  1. pierwszy okres rozliczeniowy w 2004r. obejmuje okres od stycznia do kwietnia 2004r.;
  2. drugi okres rozliczeniowy w 2004r. obejmuje okres od maja do czerwca 2004r. (art. 161 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 54, poz. 535)

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik uregulował należność wynikającą z faktur dokumentujących nabycie usług telekomunikacyjnych w miesiącu maju 2004r. Zatem, wobec braku całkowitej zapłaty za faktury, Podatnik nie mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach za media w rozliczeniu za I kwartał 2004r. na podstawie przepisów ustawy obowiązującej do 30 kwietnia 2004r.

Podatnik może natomiast obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w w/w fakturach w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym została uregulowana cała należność za faktury, a więc okres rozliczeniowy obejmujący okres od maja do czerwca 2004r. – na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj