Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDF/415-0049/05
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-0049/05
Data
2005.07.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
nabycie nieruchomości
zapis w księdze


Pytanie podatnika
W której kolumnie księgi podatkowej należy ujmować zakupy nieruchomości dokonane w celu dalszej późniejszej odsprzedaży.


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko Pana ............. - przedstawione we wniosku z dnia 28.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu księgowania sprzedaży nieruchomości nabytej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej celem dalszej odsprzedaży jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 30.05.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisu stanu faktycznego sprawy przedstawionego we wniosku z dnia 28.05.2005r. wynika, że prowadzi Pan m. in. działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w udzielaniu kredytów na zakup nieruchomości i dla potrzeb działalności gospodarczej prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ramach działalności gospodarczej dokonuje Pan także zakupu nieruchomości na podstawie aktu notarialnego, remontuje je, a następnie sprzedaje (glównie osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej).

Pana wątpliwości w przedmiotowej sprawie sprowadzają się do wyjaśnienia, w której kolumnie księgi podatkowej należy ująć przychody ze sprzedaży nieruchomości zakupionej celem dalszej odsprzedaży.
We wniosku z dnia 28.05.2005 r. wyraził Pan pogląd, że przychody ze sprzedaży ww. nieruchomości należy zaksięgować w księdze podatkowej w kolumnie „pozostałe przychody".
Z przedstawionego we wniosku z dnia 28.05.2005 r. stanu faktycznego sprawy wynika, że prowadzi Pan m. in. działalność gospodarczą, której przedmiotem jest nabywanie i remont nieruchomości celem ich dalszej odsprzedaży.
W takich okolicznościach nabyta nieruchomość traktowana jest jako towar; zgodnie z przepisem § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 28.05.2005 r. stanu faktycznego sprawy wynika, że prowadzi Pan m. in. działalność gospodarczą, której przedmiotem jest nabywanie i remont nieruchomości celem ich dalszej odsprzedaży.

W takich okolicznościach nabyta nieruchomość traktowana jest jako towar, zgodnie z przepisem § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). Zatem wartość zakupu nieruchomości dokonanej w celu dalszej późniejszej odsprzedaży należy wykazać w kolumnie 10 księgi „zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”.

Powołane przez Pana we wniosku przepisy art. 22a-e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dotyczą towarów, lecz środków trwałych, które stanowią składniki majątku wykorzystywane w działalności gospodarczej.

Zatem stanowisko podatnika w sprawie jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj