Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-52-111/05/ZDB
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-52-111/05/ZDB
Data
2005.07.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
koszt
koszty przyznania dotacji
księga przychodów i rozchodów
księgi
księgowanie
księgowanie kosztów
rozliczenie dotacji


Pytanie podatnika
Jak zaksięgować poniesione wydatki na firmę, jeżeli zostaną one zwrócone w późniejszym terminie dotacją w postaci transzy środków pieniężnych ?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji o do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 02.06.2005r.

Z przedłożonego wniosku wynika, iż otrzymuje Pani przychody (dochody), które są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 i 46a ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Otrzymane środki przeznacza Pani na wydatki związane z realizacją programu jako beneficjent projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i środków z budżetu państwa. Przy otrzymaniu dotacji w postaci transzy środków pieniężnych, już są poniesione wydatki związane z w/w przychodem udokumentowane rachunkami lub fakturami.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 56 cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46. W związku z powyższym poniesione koszty nie mogą być zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie „pozostałych wydatków” /kol. 14/.

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). W objaśnieniach do podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiących załącznik do w/w rozporządzenia, określono co winno być wpisywane w poszczególne kolumny księgi. Stosownie do punktu 17 objaśnień w kolumnie 16 można wpisywać inne zaszłości gospodarcze poza wymienionymi w kolumnach 1-14. Natomiast kolumna 17, zgodnie z pkt 18 objaśnień przeznaczona jest do wpisywania uwag co do treści zapisów w kolumnach 2-16.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem tutejszego organu podatkowego, zaproponowany przez Panią sposób księgowania wydatków finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków z budżetu państwa, tj. księgowanie ich w kol. 16 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jest prawidłowy.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj