Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim
PP/443-106/05
z 28 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-106/05
Data
2005.07.28



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
montaż
powstanie obowiązku podatkowego
producenci


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy montażu okien i drzwi w budownictwie mieszkaniowym przez producenta tych wyrobów?


Decyzja

Na podstawie art. 14b §5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 czerwca 2005r. Nr PP/443-62/05 w ten sposób, że uznaje stanowisko Spółki w sprawie powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy dostawie okien i drzwi wraz z montażem przez Spółkę (producenta) na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu od dnia montażu za prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 18 maja 2005r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2005r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy dostawie okien i drzwi wraz z montażem przez Spółkę, która jest jednocześnie producentem tych towarów.

Spółka stoi na stanowisku, iż rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. (Dz. U. Nr 17, poz. 150), które weszło w życie z dniem 15 lutego 2005r. zmieniona została tylko stawka podatku od towarów i usług na montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach budownictwa mieszkaniowego z 22% na 7%. W związku z czym obowiązek podatkowy, przy dostawie okien i drzwi wraz z montażem przez Spółkę, która jest jednocześnie producentem tych towarów, powstaje na zasadach ogólnych tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu od dnia montażu.

Postanowieniem z dnia 27 czerwca 2005r. Nr PP/443-62/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. uznał stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. uznał, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z świadczeniem usług budowlanych, w związku z czym w myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze zaważył co następuje

W myśl przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami tej ustawy tj. art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ww. ustawy, w oparciu o klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Przy czym obowiązkiem podatnika jest prawidłowe określenie - wg symbolu PKWiU lub PKOB - czy w określonym stanie faktycznym mamy do czynienia z dostawą towarów, czy też świadczeniem usług.

Klasyfikacji tej powinien dokonać podatnik we własnym zakresie, bowiem organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania tych czynności.

W przypadku wątpliwości w tym zakresie należy zwrócić się o dokonanie prawidłowej klasyfikacji do Urzędu Statystycznego w Łodzi, Ośrodka Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych (97-176 Łódź, ul. Suwalska 29).

We wniosku Spółka powołuje się na klasyfikację statystyczną PKWiU, iż w przypadku montażu wyrobów dokonywanego przez producenta tych wyrobów, cała czynność zostaje zaklasyfikowana jako sprzedaż wyrobów, nie zaś jako świadczenie usług budowlanych.

W związku z powyższym mamy do czynienia zgodnie z PKWiU z dostawą towaru (korzystającą z preferencyjnej stawki 7%), a nie ze świadczeniem usług budowlanych. Więc obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 1 z zastrzeżeniem ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) tj. z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, natomiast w sytuacji jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwila wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Stanowisko powyższe zostało potwierdzone w piśmie Ministerstwa Finansów Departamentu Podatków Pośrednich z dnia 21 maja 2004r. Nr PP1-811-371/04/JW./1114, z którego wynika, iż montaż okien dokonywany przez ich producenta jest klasyfikowany przez GUS - w zależności od materiału z jakiego zostały one wykonane, według następujących grupowań PKWiU:
- z drewna - PKWiU 20.30.11 ,,Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane",
- z tworzyw sztucznych - PKWiU 25.23.14-50.1 ,,Okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych, dla budownictwa",
- ze stali - PKWiU 28.12.10-30 ,,Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe stalowe",
- z aluminium - PKWiU 28.12.10-50 ,, Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe aluminiowe".

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. (Dz. U. Nr 17, poz. 150), które weszło w życie z dniem 15 lutego 2005r. zmieniona została tylko stawka podatku od towarów i usług na montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach budownictwa mieszkaniowego z 22% na 7%. Należy więc stosować obowiązującą klasyfikację PKWiU.

Mając na uwadze, że postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 czerwca 2005r. Nr PP/443-62/05 rażąco narusza art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze postanowił jak w sentencji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą decyzję z powodu niezgodności z prawem za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze (Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wlkp. ul. Kazimierza Wielkiego 65, 66-400 Gorzów Wlkp.) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp., ul. Dąbrowskiego 13 w terminie 30 dni od daty jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj