Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US.I/415/12/05
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US.I/415/12/05
Data
2005.05.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
małżonek
odsetki od kredytu
spłata kredytu
środek trwały


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu osobowego wykorzystywanego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 12.04.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu osobowego wykorzystywanego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w związku z art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 12.04.2005 r. państwo Dariusz B. i Ewelina K. zwrócili się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie wyjaśnień dotyczących zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, w następującej sprawie: małżonkowie prowadzą wspólnie działalność gospodarczą pod nazwą B. "B." s.c. Dariusz B., Ewelina K. w R. polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Spółka rozlicza się na zasadach ogólnych z obowiązkiem prowadzenia podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów. W 2002 r. został zaciągnięty kredyt na osobę fizyczną - pana Dariusza B. w celu sfinansowania zakupu samochodu osobowego dla celów działalności gospodarczej. Samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych prowadzonej w owym czasie działalności gospodarczej pod nazwą B. Dariusz B. i amortyzowany zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po zawiązaniu spółki cywilnej cały majątek ww. firmy wniesiony został jako wkład do spółki, w tym również przedmiotowy samochód osobowy. Obecnie ww. samochód jest także ujęty w ewidencji środków trwałych B. "B." s.c. W 2004 r. do kosztów uzyskania przychodów na podstawie stosownego dowodu księgowego zaliczano odsetki od kredytu na zakup ww. samochodu, faktycznie zapłacone w okresie od 1.01.2004 r. do 31.12.2004 r. - wyliczone po kursie sprzedaży NBP z dnia spłaty danej raty. Do dowodu stanowiącego podstawę ujęcia odsetek do kosztów uzyskania przychodów dołączono dokumenty potwierdzające spłatę rat kredytu w ww. okresie i zbiorcze zestawienie kwot wpłaconych odsetek. Natomiast w 2005 r., począwszy od miesiąca stycznia do każdorazowej miesięcznej raty spłaty kredytu (faktycznie zapłaconej w banku lub przelewem na konto banku) wyodrębniane są faktycznie zapłacone odsetki, po przeliczeniu na równowartość w złotych, które są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Na tle powyższego stanu faktycznego podatnik sformułował pytanie, czy tak udokumentowane odsetki od kredytu zaciągniętego na imię jednego z małżonków stanowią koszt uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności w formie spółki cywilnej. Zdaniem podatnika ww. odsetki od kredytu udokumentowane w powyższy sposób stanowią koszt uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stwierdza, co następuje.

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera przepis art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), według którego są nimi wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. W katalogu wydatków zawartych w art. 23 ustawy, których nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wymienione zostały miedzy innymi:

  • naliczone, lecz niezapłacone odsetki albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) - (art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy),
  • odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji - (art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy).

Zatem, zaliczenie niniejszych odsetek do kosztów uzyskania przychodów jest możliwe zawsze w przypadku, gdy istnieje związek przyczynowo-skutkowy wskazujący, że wykorzystanie zaciągniętej pożyczki (kredytu) ma wpływ na wielkość przychodu lub związane jest z przychodem uzyskanym z działalności gospodarczej. Skoro podatnik zaciągnął kredyt na kupno samochodu, który został przyjęty do ewidencji środków trwałych najpierw firmy prowadzonej na własne nazwisko, a potem po zawiązaniu spółki z małżonką wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki cywilnej i był użytkowany do działalności gospodarczej, zapłacone w ciągu roku odsetki od tego kredytu stanowią koszt uzyskania przychodów. Sam fakt zaciągnięcia kredytu przez przedsiębiorcę - pana Dariusza B., jako osoby fizycznej nie może stanowić ograniczenia w uznaniu za koszt uzyskania przychodu spłaconych odsetek od tego kredytu, gdyż pomiędzy panem Dariuszem B. a panią Eweliną K. istnieje wspólność majątkowa małżeńska, a przedmiotowy samochód wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki cywilnej jest wykorzystywany do prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Zatem, ponoszone w danym roku podatkowym wydatki w postaci skapitalizowanych odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup środka trwałego spełniają określone w art. 22 ust. 1 ustawy podatkowej kryterium związku z uzyskiwanym przychodem z działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę cywilną.

Nadmienić należy ponadto, iż wymogi stawiane dokumentom, które możemy uznać za dowody księgowe stanowiące podstawę zapisów w podatkowej księdze określa przepis § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), zgodnie z którym dowodem księgowym są m.in. inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem. Za dowody księgowe uważa się również dowody opłat pocztowych i bankowych, zgodnie z przepisem § 13 pkt 4 ww. rozporządzenia.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia. Przedstawiona interpretacja jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jednakże wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Organ podatkowy dokonujący interpretacji nie jest uprawniony ani zobowiązany do badania, czy przedstawione we wniosku zaszłości są zgodne ze stanem faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj