Interpretacja Urzędu Skarbowego w Staszowie
PP/443-10/05
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-10/05
Data
2005.07.08



Autor
Urząd Skarbowy w Staszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
akt notarialny
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
grunty
opłata za użytkowanie wieczyste
organ władzy publicznej
stawki podatku
świadczenie usług
umowa cywilnoprawna
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste na podstawie umowy cywilno-prawnej w formie aktu notarialnego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca pobiera opłaty za oddanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste na podstawie umowy cywilno-prawnej w formie aktu notarialnego.

Wobec powyższego wnioskodawca pyta „czy opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste na podstawie umowy cywilno-prawnej w formie aktu notarialnego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT...”
Wnioskodawca wnosi o wyjaśnienie powyższej kwestii w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a w szczególności art. 5 ust. 1 i art. 15 ust. 6 oraz § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 97, poz. 970).

Jednocześnie wyraża pogląd, iż w/w czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wyrażoną przez wnioskodawcę opinię, podziela przedstawione stanowisko w powyższej sprawie.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest świadczeniem usług w rozumieniu w/w art. 8 ust. 1 ustawy i w związku z tym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 6 powołanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizacji zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W myśl powołanego wyżej przepisu, organ władzy publicznej wykonując czynności na podstawie umów cywilnoprawnych jest uznawany za podatnika. Biorąc zatem pod uwagę fakt, iż przepis § 8 ust. 1 pkt 13 powołanego rozporządzenia (z późniejszymi zmianami) wyłącza ze zwolnienia czynności wykonywane przez jednostki samorządu terytorialnego (które także należy uznać za organy władzy publicznej) na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, to oddanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste ustanowione na podstawie aktu notarialnego podlega opodatkowaniu stawką VAT 22%, z wyłączeniem oddania w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowych przeznaczonych na cele rolnicze, które jest zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT na mocy § 8 ust. 1 pkt 19 w/w rozporządzenia, dodanego rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 2277).

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnikalub osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj