Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DF2/415-1/VII/2005
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DF2/415-1/VII/2005
Data
2005.03.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
rata
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy będę mogła dokonać odliczenia od podatku dochodowego za 2004 rok w ramach ulgi remontowej (zakup na raty kuchni elektryczno-gazowej) w lokalu, w którym jestem jedynie zameldowana?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) oraz art. 27a ust. 1 pkt. 1 i pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)-w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 24 stycznia 2005 roku (uzupełnionego w dniu 21.02.2005 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego


p o s t a n o w i ł


nie podzielić Pani stanowiska, dotyczącego odliczeń wydatków z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego - zakup kuchni elektryczno-gazowej w systemie ratalnym.


U Z A S A D N I E N I E


    W dniu 24 stycznia 2005 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
    czy będzie Pani mogła dokonać odliczenia od podatku dochodowego za 2004 rok w ramach ulgi remontowej (zakup na raty kuchni elektryczno-gazowej) w lokalu w którym jest Pani jedynie zameldowana?
    Stan faktyczny: od 1980 roku jest Pani zameldowana w mieszkaniu kwaterunkowym (wojskowym), gdzie głównym lokatorem jest Pani teściowa, która nie żyje. Teściowa otrzymała to mieszkanie w drodze przydziału wraz z dziećmi. Dzieci dorosły, pozakładały swoje rodziny, meldując poszczególnych członków swych rodzin w mieszkaniu. Aktualnie w lokalu tym zamieszkuje Pani z bratową. Żadna z obecnie zamieszkałych i zameldowanych w lokalu osób nie posiada tytułu prawnego do lokalu.
    W trakcie kontroli instalacji gazowej w/w lokalu, kontrolujący powiadomił, że konieczna jest wymiana kuchni gazowej. W dniu 16.04.2004 roku dokonała Pani zakupu na raty kuchni elektryczno-gazowej marki Amica. Do końca grudnia 2004 roku spłaciła Pani 8 z 10 rat.
    Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony w zeznaniu podatkowym za 2004, będzie mogła odliczyć wydatek na zakup na raty kuchni elektryczno-gazowej w kwocie rat faktycznie zapłaconych w 2004 roku (8 rat).
    Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)- w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku, podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
    Za tytuł prawny do lokalu uważa się:
  1. prawo własności,
  2. figurujący na podatnika (lub jego współmałżonka) przydział mieszkania komunalnego (kwaterunkowego),
  3. umowa najmu lub dzierżawy,
  4. umowa użyczenia,
  5. przydział mieszkania spółdzielczego lokatorskiego,
  6. spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania nabyte na wolnym rynku, w spadku, w drodze darowizny lub przydziału od spółdzielni,
  7. umowa podnajmu.
    W świetle powyższego sam meldunek nie stanowi zatem tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość wydatków na cele wymienione w ust. 1 pkt. 1 (remont i modernizacja) ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.Kupując na raty kuchnię elektryczno-gazową otrzymała Pani od sprzedawcy fakturę, która jest dowodem stanowiącym podstawę do odliczenia (jeśli spełni Pani warunek o którym mowa w art. 27a ust. 1 pkt. 1 cyt. ustawy, tj. posiada Pani tytuł prawny do lokalu) w roku jej otrzymania. Nie ma przy tym znaczenia, że zapłata za fakturę została objęta systemem ratalnym i część należności wynikającej z faktury zapłacono w 2004 roku a pozostałą w 2005 roku.Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj