Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-4/415/128/05
z 19 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-4/415/128/05
Data
2005.07.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
płatnik
wynagrodzenia
zakład pracy chronionej
zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych
zatrudnianie (zatrudnienie)


Pytanie podatnika
Czy przekazując kwoty pobranych zaliczek na podatek w określonej części na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, płatnik powinien uwzględnić wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych za miesiąc, w którym wynagrodzenie zostało wypracowane, czy za m-c w którym wynagrodzenie postawiono do dyspozycji pracowników?


Z przedstawionego w piśmie z dnia 19 kwietnia 2005r. stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawa podatkowego wynika, że płatnik, który utracił status zakładu pracy chronionej, w miesiącu marcu 2005r. dokonuje wypłaty wynagrodzeń pracownikom za miesiąc luty 2005r.

Płatnik uważa, iż sporządzając deklarację za m-c marzec, stosując przepisy art. 38 ust. 2a pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zastosować wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych za miesiąc luty 2005r.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:
Przedstawione przez płatnika stanowisko w przedmiotowej kwestii należy uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wynika z powyższego, iż dla ustalenia zasad decydujących o obliczaniu, pobieraniu i przekazywaniu zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz rachunek właściwego urzędu skarbowego istotny jest nie okres w którym wynagrodzenie zostało wypracowane, lecz moment wypłaty wynagrodzenia bądź postawienia go do dyspozycji pracownika.

W myśl przepisu art. 38 ust. 2a pkt 1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, którzy utracili status zakładu pracy chronionej, zatrudniający osoby niepełnosprawne, kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów tych osób z tytułu wypłaconych wynagrodzeń oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali o której mowa w art.27 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przekazują w zależności od wysokości osiągniętego wskaźnika zatrudnienia w odpowiednim procencie na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Wymieniony wyżej wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ustala się na podstawie art.21 ust. 1 i 5 oraz art. 28 ust.3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r.o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 97 poz. 123 ze zm.) /art.38 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych/.

Jednakże wyżej powołana ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie zawiera zapisu w przedmiotowej kwestii dlatego też należy uznać że właściwym będzie, podobnie jak w przypadku obliczania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych przyjąć zasadę, że dla zastosowania odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia istotny jest nie okres w którym wynagrodzenie zostało wypracowane, lecz moment wypłaty wynagrodzenia bądź postawienia go do dyspozycji pracowników.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż przekazując na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz rachunek właściwego urzędu skarbowego kwoty pobranych zaliczek na podatek od wynagrodzeń za m-c luty 2005r. wypłaconych w miesiącu marcu 2005r. płatnik winien uwzględnić wskaźnik zatrudnienia osiągnięty w miesiącu marcu 2005r.

Tym samym należy stwierdzić, że stanowisko płatnika przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj