Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/VIIA/415-28/05/EW
z 29 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/VIIA/415-28/05/EW
Data
2005.08.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
koszty uzyskania przychodów
sprzedaż akcji
wartość nominalna


Pytanie podatnika
Czy wartość nominalna objętych udziałów w spółce zagranicznej (mającej siedzibę w Republice Cypru) w zamian za wkład niepieniężny będzie przychodem kapitałowym i czy w związku z osiągnięciem przychodu możliwe będzie ustalenie kosztów uzyskania przychodu?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.04.2005r. (data wpływu do urzędu w dniu 11.05.2005r.) o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku, jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Wnioskodawca ma zamiar przystąpić do spółki X z siedzibą na Cyprze i zamierza objąć w podwyższonym kapitale zakładowym określoną ilość udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji polskiej spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.Podatnik wskazuje, iż prawdopodobnie wartość akcji przekazanych w formie wkładu przewyższy wartość nominalną objętych udziałów.

Pytanie podatnika:

Czy wartość nominalna objętych udziałów w spółce zagranicznej (mającej siedzibę w Republice Cypru) w zamian za wkład niepieniężny będzie przychodem kapitałowym i czy w związku z osiągnięciem przychodu możliwe będzie ustalenie kosztów uzyskania przychodu?

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem podatnika zgodnie z art. 13 ust. 4 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Cyprem przychody będą opodatkowane w Polsce. Jednocześnie z uwagi na nieograniczony obowiązek podatkowy osób mających miejsce zamieszkania w Polsce, zakres przedmiotowy zysków kapitałowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozciągnąć również na przychody z tytułu objęcia udziałów w spółkach zagranicznych.W świetle powyższego przychodem będzie wartość nominalna udziałów spółki zagranicznej objętych w zamian za wkład niepieniężny, a kosztem uzyskania przychodu będzie kwota określona, zgodnie z art. 22 ust. 1e pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne jeśli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).Zgodnie z art. 13 ust. 4 umowy z dnia 4 czerwca 1992r. zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993r. Nr 117, poz. 523) zyski z przeniesienia tytułu własności majątku, inne niż wymienione w ustępach 1, 2 i 3 niniejszego artykułu, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę (tu w Polsce).W świetle przepisu art. 17 ust.1 pkt 9, ust.1a i ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów(akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych z zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Przychód, o którym mowa wyżej powstaje w dniu:
1) zarejestrowania spółki albo
2) wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
3) wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega zatem objęcie udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Uzyskanie tego rodzaju dochodu w stanie prawnym obowiązującym po 1 stycznia 2005r. - zgodnie z art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rodzi u podatnika obowiązek wpłaty 19% podatku od uzyskanego dochodu.
Dochodem jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym.
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany złożyć PIT-38 zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie określonym w art. 45 ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

POUCZENIE

1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.2. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia. Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. z 2000r. Nr 110, poz. 1176 z późn. zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj