Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-2/05/AR
z 23 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-2/05/AR
Data
2005.03.23



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bilety
koszty przejazdu
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy wydatek na zakup biletu miesięcznego związany z dojazdem do miejsca wykonywania działalności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodu?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 I § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 11.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup biletu miesięcznego,

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatniczka od dnia 01.01.2005r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie indywidualnej praktyki pielęgniarskiej, z której przychody opodatkowane są na zasadach ogólnych – książka przychodów i rozchodów. W chwili obecnej Podatniczka wykonuje usługi pielęgniarskie w Klinice Medycznej w Gdańsku i w związku z dojazdem do Gdańska, ponosi wydatek na zakup biletu miesięcznego w kwocie 105,00 zł miesięcznie.

Zdaniem Podatniczki wydatek na zakup biletu miesięcznego, jako związany bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowi koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z pózn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Wprawdzie przepis art. 22 ustawy nie zawiera ścisłego katalogu wydatków, które są traktowane jako koszty uzyskania przychodów, jednakże sformułowana w tym przepisie definicja oznacza w praktyce, iż kosztami uzyskania przychodów są wszystkie koszty poniesione przez podatnika, związane z uzyskiwaniem przez niego przychodów, pod warunkiem, że nie zostały one wymienione w art. 23 ust. 1 powołanej ustawy.

Powyższe oznacza, że aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi:

  • pozostawać w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • być poniesiony, a fakt jego poniesienia musi być udokumentowany w sposób nie budzący wątpliwości;

Zatem użyty w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot „wszelkie koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, iż podatnik ma możliwość zaliczenia w koszty prowadzonej działalności do celów podatkowych wszelkie wydatki, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, i że poniesione wydatki mają wpływ na osiągnięcie przychodu, a ponadto, że nie zostały wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem wykonywanej przez Podatniczkę działalności gospodarczej jest świadczenie usług pielęgniarskich poza miejscem Jej zamieszkania. W związku z koniecznością dojazdu Podatniczka ponosi wydatek na zakup biletu miesięcznego SKM w wysokości 105,00 zł miesięcznie.

W katalogu tzw. „kosztów negatywnych” wymienionym w art. 23 ust.1 ustawy, ustawodawca nie wymienia wydatków ponoszonych przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą na dojazdy z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, a skoro wydatki ponoszone na dojazd do miejsca prowadzenia działalności są niezbędne, by usługi mogły być świadczone – brak jest przeciwwskazań, by wydatki te w świetle art. 22 ust. 1 ustawy mogły stanowić koszty uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, w przedstawionym przez Podatniczkę stanie faktycznym uznać należy, iż poniesiony wydatek na zakup biletu miesięcznego na dojazd z miejsca zamieszkania do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodów.

Zatem przedstawione we wniosku stanowisko uznać należy za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj