Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
DD/4106-35/05
z 2 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/4106-35/05
Data
2005.08.02



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dowody wewnętrzne
księga przychodów i rozchodów
produkty rolne
rolnik ryczałtowy
zakup towarów


Pytanie podatnika
W jaki sposób dokumentować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupy dokonywane przez podatników podatku VAT od rolników ryczałtowych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005 roku Dz.U.Nr 8 poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie dotyczącej dokumentowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupów dokonywanych przez podatników podatku VAT od rolników ryczałtowych - postanawia uznać stanowisko za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 czerwca 2005 roku Podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących możliwości wystawiania przez podatnika podatku od towarów i usług dowodów wewnętrznych przy zakupie od rolnika ryczałtowego produktów roślinnych nieprzerobionych sposobem przemysłowym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik w swojej działalności handlowej "dużą część zakupów" dokonuje od rolników, którzy nie są podanikami podatku VAT a tylko tak zwanymi "rolnikami ryczałtowymi". Zdaniem Podatnika pomimo, że jest podatnikiem podatku VAT, powołując się na przepis § 14 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U.Nr 152 poz.1475 z późn.zm) ma prawo dokumentowania zakupów dowodami wewnętrznymi. Zgodnie z § 14 ust. 2 pkt 1 wyżej wymienionego rozporządzenia na udokumentowanie zakupu produktów rolnych dokonanego bezpośrednio od krajowego producenta mogą być sporządzane dowody wewnętrzne określające nazwę towaru, jego ilość, cenę jednostkową i wartość. W myśl § 12 ust. 3 pkt 1 wyżej wymienionego rozporządzenia podstawą zapisów w księdze stanowią dowody księgowe, którymi są między innymi faktury VAT RR. Powyższe oznacza, że dowody wewnętrzne mogą być wystawiane w sytuacji gdy z obowiązujących przepisów prawa nie wynika obowiązek wystawiania faktur VAT RR. Podatnik podatku od towarów i usług nabywający produkty rolne od rolników ryczałtowych zobowiązany jest zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług do wystawiania w dwóch egzemplarzach faktury dokumentującej nabycie tych produktów. Oryginał faktury powinien być przekazany dostawcy. Z powołanego przepisu wynika, że faktura VAT RR powinna być wystawiona w każdym przypadku, gdy sprzedającym produkty rolne jest rolnik ryczałtowy. Pod pojęciem rolnika ryczałtowego zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535) należy rozumieć rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczących usługi rolnicze korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych(opodatkowanego na zasadach ogólnych). Z powołanych przepisów wynika, że w przypadku gdy nabywcą produktów rolnych jest podatnik podatku od towarów i usług transakcja powinna być udokumentowana fakturą VAT RR. Jeżeli natomiast zakupu dokonuje przedsiębiorca niebędący podatnikiem podatku VAT, fakt ten może być udokumentowany dowodem wewnętrznym.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy tutejszy organ podatkowy postanawia jak na wstępie.

POUCZENIE

Niniejsza interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia w trybie art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj