Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/218/2/Z/K/05
z 23 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/218/2/Z/K/05
Data
2005.06.23



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
komputery
koszty uzyskania przychodów
umowa o dzieło
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy można uznać za koszt uzyskania przychodu zakup komputera w związku z podpisaną umową z Domem Wydawniczym na napisanie ksiązki.


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za prawidłowestanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 17.04.2005r.

Wnioskiem z dnia 17.04.2005r. wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w 2004r podpisał Pan z Domem Wydawniczym umowę zobowiązując się do napisania utworu dot. zagadnień izolacji przeciwwilgociowej. Wydawnictwo nałożyło na Pana zobowiązanie do dostarczenia tekstu utworu w postaci dyskietki magnetycznej z wydrukiem. W związku z tym został Pan zmuszony do nabycia z własnych środków komputera, którego koszt zakupu chce Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu

Przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie m .in. umowy zlecenia lub umowy o dzieło uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej zaliczane są do źródeł przychodu z umowy zlecenia lub o dzieło o których mowa w art. 13 pkt. 8 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Jednocześnie na podstawie art. 18 ww ustawy za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Do przychodów określonych w art. 13 pkt.8 i art. 18 mają zastosowanie przepisy art. 22 ust. 9 pkt. 3 i 4 dot. wysokości kosztów uzyskania ww przychodów

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 koszty uzyskania przychodów z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub z tytułu rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu. Wymieniona w tym przepisie 50% stawka kosztów ma zastosowanie do tych przychodów twórców, które stanowią ich wynagrodzenie za korzystanie z praw autorskich albo rozporządzanie prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 ze zm.)

Zgodnie z art. 1 wyżej cytowanej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia utworu.

Zgodnie jednak z art. 22 ust. 10 ww ustawy o podatku dochodowym jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt. 1-4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że jeżeli udowodni Pan, iż poniesione koszty uzyskania przychodu z tytułu zawartej umowy są wyższe aniżeli wynikające z normy procentowej, to przyjmuje się je w wysokości faktycznie poniesionych.

Wobec powyższego nabycie sprzętu komputerowego stanowi w Pana przypadku koszt uzyskania przychodu. Rozliczenia za rok podatkowy winien Pan dokonać na podstawie posiadanych informacji o dochodach wystawionych przez płatników uwzględniając koszt poniesiony na zakup komputera.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj