Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/PD/415-26A/05/AA
z 13 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/PD/415-26A/05/AA
Data
2005.06.13



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
koszty uzyskania przychodów
księgi
prasa
zakup


Pytanie podatnika
Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na prenumeratę prasy i zakup literatury fachowej, potrzebnej w procesie podejmowania decyzji o inwestowaniu na giełdzie, przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych?


Na podstawie art. 14 a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach, po zapoznaniu się z treścią wniosku Pana Z. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż zakup prasy i literatury fachowej o tematyce ściśle związanej z inwestowaniem na giełdzie, potrzebnej w procesie podejmowania decyzji o inwestowaniu w papiery wartościowe oraz instrumenty pochodne stanowi koszt uzyskania przychodu, przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14 a § 1 powołanej ustawy, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Pismem z dnia 26.04.2005r. Pan Z. o interpretację przepisów podatkowych.

W myśl przepisów art. 14 a § 2 Ordynacji podatkowej, składając wniosek, podatnik (...) jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, co wypełniono w treści wniosku.Zgodnie z przedstawionym w sentencji wniosku stanem faktycznym, podatnik jest inwestorem inwestującym w papiery wartościowe. Za 2004r. złożył zeznanie podatkowe z tytułu uzyskania dochodu ze zbycia papierów wartościowych. W latach następnych również będzie składał zeznania podatkowe w związku z osiąganym dochodem ze zbycia papierów wartościowych. Ponadto podatnik informuje, iż prenumeruje prasę, kupuje literaturę fachową związaną z inwestowaniem na giełdach oraz potrzebną w procesie podejmowania decyzji o inwestowaniu. Uważa, iż osiąganie dochodów z inwestowania w papiery wartościowe bez czytania prasy i wydawnictw fachowych jest absolutnie niemożliwe. Zdaniem wnioskodawcy w opisanej sytuacji wymienione pozycje czasopism i książek tj.:

  1. Parkiet ( dziennik ),
  2. Nasz rynek kapitałowy ( miesięcznik ),
  3. Rynek terminowy ( kwartalnik ),
  4. Meneger Magazin ( miesięcznik ),
  5. Gazeta prawna ( dziennik ),
  6. "Rynki i opcje walutowe",
  7. "Jacka Welcha leksykon przywództwa",
  8. "Kontrakty futures i opcje na giełdach towarowych",
  9. "Hedging w teorii i praktyce. Przykład światowego rynku miedzi",
  10. "Jack Welch. Strategia prezesa i dyrektora naczelnego General Elektric",
  11. "Prawo podatkowe Wspólnoty Europejskiej"

należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z inwestycji w papiery wartościowe i instrumenty pochodne. Dokonując oceny stanu faktycznego i w oparciu o obowiązujące przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach, stwierdza co następuje:w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy art. 17 ust. 1 pkt 6 , art. 30 b, art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami ). Przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 wyżej cytowanej ustawy stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych oraz realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Zgodnie zaś z art. 30 b ustawy o podatku dochodowym od dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów ( akcji ) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej, niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek wynosi 19 % uzyskanego dochodu. Dochód ten określa się jako:

  1. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1 f lub ust. 1 g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,
  2. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających zpapierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 a,
  3. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 a.

Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy. Przy czym zauważyć należy, iż art. 23 ust. 1 pkt 38 określa, iż za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem

uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, wkładów, akcji oraz innych papierów wartościowych w tym dochodu z tytułu wykupu, przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.Koszty te można podzielić na dwie grupy :

  1. bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji np. koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego ( cena jednostki x liczba papierów wartościowych ),
  2. koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym, w celu uzyskania przychodu.

Użyte przez ustawodawcę sformułowanie "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu" należy rozumieć w ten sposób, że za koszt uznawane będą tylko te wydatki, które pozostają w związku z przychodem o charakterze przyczynowo-skutkowym albo gospodarczym. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanymi w ustawie o podatku dochodowym - wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z tym przychodem i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Prawdziwa ocena racjonalności poniesienia konkretnego wydatku przez podatnika powinna być dokonywana jedynie na podstawie takiego stanu wiedzy, jaki posiadał podatnik w momencie ponoszenia tego wydatku. Mając na uwadze treść powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym i przedstawiony w piśmie stan faktyczny organ podatkowy podziela stanowisko podatnika, iż zakup prasy i literatury fachowej o tematyce ściśle związanej z inwestowaniem na giełdzie, potrzebnej w procesie podejmowania decyzji o inwestowaniu w papiery wartościowe oraz instrumenty pochodne stanowi koszt uzyskania przychodu, przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na postanowienie niniejsze przysługuje, zgodnie z art. 14 § 4 w związku z art. 236 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj