Interpretacja Urzędu Skarbowego w Proszowicach
PP-443/4/2005
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/4/2005
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Proszowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
kwota wolna
przewóz towarów
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
usługi transportowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy można wystawić z datą bieżącą, po zarejestrowaniu się jako podatnik podatku od towarów i usług, faktury VAT dotyczące okresu po przekroczeniu kwoty wolnej w 2004 r.?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Proszowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 21.01.2005 r. (data wpływu 24.01.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, w kwestii pierwszego zapytania, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 21.01.2005 r. (data wpływu do Urzędu 24.01.2005 r.) stwierdza Pan, że nie dotrzymał obowiązku rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług w 2004 r., wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przekraczając wartość obrotu, a tym samym ciążącego na nim obowiązku rozliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług, i w związku z zaistniałą sytuacją zwraca się z zapytaniem, czy może wystawić z datą bieżącą po zarejestrowaniu się jako podatnik towarów i usług faktury VAT dotyczące okresu po przekroczeniu kwoty wolnej w 2004 r.

Uważa Pan, iż tak, i uzasadnia stwierdzeniem, że „podatek od towarów i usług w świetle doktryny powinien być podatkiem obojętnym, co wynika również z VI Dyrektywy UE".

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Proszowicach wyjaśnia:

Zgodnie z art. 106 ust. 1 powyżej powołanej ustawy o podatku od towarów i usług obowiązanymi do wystawiania faktur VAT są podatnicy, o których mowa w art. 15 tejże ustawy, tj. między innymi osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) wskazano jednak, że jedynie zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT".

Zgodnie z § 16 ust. 1 uprzednio powołanego rozporządzenia fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i 18, lub stosownie do § 16 ust. 2 w przypadku gdy podatnik określa w fakturze, na podstawie § 12 ust. 1 pkt 3 tegoż rozporządzenia, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

W Pana przypadku jako prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie transportu towarów termin do wystawienia faktury określa zapis § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, który mówi, że w określonych przypadkach, do których zaliczono między innymi (jako wymienione w art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy) usługi transportu ładunków taborem samochodowym, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, tj. otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Zgodnie z art. 96 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jeżeli podmioty zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 tejże ustawy utracą zwolnienie od podatku, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w terminie przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia. Według złożonego w dniu 19.01.2005 r. VAT-R zwolnienie w Pana przypadku utraciło moc z dniem 21.08.2004 r.

Zważywszy, że w dniu 01.03.2005 r. złożone zostało zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT-Z, z dniem 28.02.2005 r. winien Pan wystawiać faktury VAT w okresie od 19.01.2005 r. do 28.02.2005 r., stosownie do powołanych wyżej zasad. Zatem wystawianie faktur VAT dotyczących usług wykonanych w okresie 21.08.2004 r. do 19.12.2004 r. nie jest możliwe.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, wobec czego odpowiedź na pytanie drugie, tj. "czy tak wystawione faktury VAT będą umożliwiały pomniejszenie podatku należnego u odbiorcy takiej faktury", nie może zostać udzielona, bowiem pytanie nie dotyczy Pana indywidualnej sprawy.

Powyższa interpretacja :
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Proszowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj