Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim
PP-443/32/05
z 5 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/32/05
Data
2005.08.05



Autor
Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
gmina
Numer Identyfikacji Podatkowej
podatek od towarów i usług
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy Gmina jako samorządowa jednostka organizacyjna, posiadająca osobowość prawną powinna dokonać oddzielnej rejestracji Gminy jako podatnika podatku VAT oraz posiadać odrębny numer NIP niż Urząd Miasta obsługujący Gminę?


Urząd Miasta dokonał w dniu 30.09.1999 roku zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku VAT poprzez złożenie odpowiednich deklaracji VAT-6 i VAT-R.

Na tej podstawie Urząd otrzymał numer NIP i został zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług, składając od m-ca IX/1999 roku do nadal deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7.

Urząd Miasta jest jednostką zarządzająco - wykonawczą Miasta, przy pomocy, której Burmistrz wykonuje zadania własne określone obowiązującymi ustawami, Statutem Miasta, uchwałami Rady Miejskiej a także zadania zlecone z zakresu administracji rządowej nałożone w drodze ustaw lub przyjęte w drodze porozumień z odpowiednimi organami, jak również ustawowo określone zadania z zakresu organizacji, przygotowań i przeprowadzania wyborów powszechnych i referendów.

Całą ewidencję dotyczącą finansów gminnych prowadzi Urząd Miasta, bez pełnego rozdziału na ewidencję Gminy i ewidencję samego Urzędu Miasta.

Gmina w myśl art. 2 ustawy z dnia 8.03.1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) posiada osobowość prawną, wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Gmina nie dokonała odrębnego zgłoszenia i nie posiada odrębnego numeru NIP.

Rozliczeń Gminy z tytułu podatku od towarów i usług dokonuje Urząd Miasta.

Wnioskująca strona uważa, że Gmina nie ma obowiązku posiadania odrębnego numeru NIP, natomiast wszystkie dokumenty wymagające oznaczenia NIP, sporządzane i wystawiane przez Urząd Miasta z tytułu czynności przypisanych prawnie gminie (np. sprzedaż mienia komunalnego) winny być sygnowane numerem NIP Urzędu Miasta.

W przypadku dodatkowego zgłoszenia rejestracyjnego gminy jako podatnika VAT, zgłoszenia tego od strony technicznej dokonałby również Urząd Miasta i również on dokonywałby rozliczeń.

Zdaniem wnioskującej jednostki, Gmina nie jest obowiązana do rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług w przypadku, gdy czynności z zakresu gminy realizują mające odrębny status podatnika, i prowadzące swoją ewidencję VAT gminne jednostki organizacyjne, zarówno mające osobowość prawną (gminne osoby prawne) jak i nie mające osobowości prawnej jednostki budżetowe takie jak Urząd Miasta oraz zakłady budżetowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śl. odpowiadając na zapytanie podatnika, wyjaśnia:

zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 13.10.1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (jednolity tekst ustawy Dz. U. Nr 269, poz. 2681 z 2004 roku ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami lub płatnikami podatków oraz płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numer identyfikacji podatkowej NIP.

Urząd Miasta jest płatnikiem podatku w rozumieniu ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst ustawy Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 roku ze zm.). Zgodnie z powyższym urząd miasta posiada numer identyfikacji podatkowej NIP. W zakresie podatku od towarów i usług (VAT) gmina jako jednostka samorządu terytorialnego, obsługiwana przez Urząd Miasta, w związku z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywanych we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, korzysta ze zwolnienia na podstawie § 8 ust. 1 pkt 13 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z 2004 r. ze zm.), z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Na tej podstawie urząd miasta jest podatnikiem podatku VAT tylko w zakresie zawieranych umów cywilnoprawnych.

Gmina i Urząd Miasta powinny stosować jednakowe oznaczenie (numer) NIP, a w związku z ich działaniami (czynnościami) powinno być składane jedno rozliczenie podatkowe VAT.

Wszelkie dokumenty wymagające oznaczenia NIP sporządzone i wystawione przez Urząd z tytułu czynności przypisanych prawnie gminom powinny być sygnowane NIP-em, o którego nadanie wystąpił Urząd Miasta w imieniu gminy.

Samorządowe osoby prawne (gminy, powiaty, województwa) nie mają własnych struktur organizacyjnych, zaś nałożone na nie zadania wykonują za pośrednictwem urzędu. Urząd ten nie ma możliwości prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej, dotyczącej podatku od towarów i usług dla samorządowych osób prawnych (gminy, powiaty, województwa) oraz dla ich urzędów, obsługujących od strony techniczno - organizacyjnej te osoby prawne. Potwierdzają to przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18.12.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości i planów kont dla budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego, oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 153, poz. 1752). Natomiast inne niż urzędy gmin czy powiatów, gminne jednostki organizacyjne, działające w formie np. zakładów budżetowych, jednostek budżetowych i gospodarstw pomocniczych obowiązane są dla celów rozliczeń z tytułu podatku VAT, rejestrować się jako odrębne podmioty tego podatku i posiadać odrębne oznaczenie (numer) NIP.

Podkreślić należy, że nadany urzędowi miasta numer NIP nie może być używany w oderwaniu od nazwy podmiotu, która występuje w decyzji administracyjnej o nadaniu NIP.

Konsekwencją wydania ww. decyzji jest jednoznaczna identyfikacja podmiotu poprzez jego NIP i nazwę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj