Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/428/39/37/2005
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/428/39/37/2005
Data
2005.07.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
samochód
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy można przekazać i na jakiej zasadzie bez opłacenia podatku dochodowego samochody ciężarowe, będące środkami trwałymi w firmie ( działalność gospodarcza – osoba fizyczna ) byłej małżonce, przysługujące jej po podziale majątku wspólnego – nie likwidując firmy którą od 1990 roku prowadzi Pan na własne nazwisko i nadal chce Pan prowadzić.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14 a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany potwierdza stanowisko Strony dotyczące bezpłatnego przekazania samochodów ciężarowych, będących środkami trwałymi, byłej małżonce, które przypadły jej według podziału majątku po rozwodzie.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 20.04.2005r. zwrócił się Pan z prośbą o interpretację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Opis stanu faktycznego:
Małżeństwem byli Państwo 24 lata, nigdy nie podpisywaliście Państwo rozdzielności majątkowej. Obecnie jesteście Państwo rozwiedzeni i chcecie sami podzielić się majątkiem zawierając umowę w formie aktu notarialnego. Była żona w wyniku podziału otrzyma samochody ciężarowe będące środkami trwałymi w Pana przedsiębiorstwie. Samochody te będą wykorzystywane do działalności gospodarczej, którą Pana była żona zamierza rozpocząć na własny rachunek.

Pytanie strony:
Czy można przekazać i na jakiej zasadzie bez opłacenia podatku dochodowego samochody ciężarowe, będące środkami trwałymi w firmie ( działalność gospodarcza – osoba fizyczna ) byłej małżonce, przysługujące jej po podziale majątku wspólnego – nie likwidując firmy którą od 1990 roku prowadzi Pan na własne nazwisko i nadal chce Pan prowadzić.

Stanowisko Strony:
Wszystkiego, czego „dorobili” się Państwo w czasie trwania małżeństwa stanowi Państwa wspólną własność – również majątek przedsiębiorstwa, które prowadził Pan na własne nazwisko. Pana zdaniem, z uwagi na to, że przedmiotem podziału będzie wspólny majątek dorobkowy małżonków – nie wystąpi konieczność zapłacenia podatku dochodowego.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany:
Samochody ciężarowe, wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej i zaewidencjonowane w przedsiębiorstwie jako środki trwałe – z chwilą ich wycofania na potrzeby osobiste podatnika podlegają wykreśleniu z ewidencji środków trwałych.

Wycofanie samochodów z działalności gospodarczej nie wywołuje żadnych skutków w zakresie podatku dochodowego, ponieważ czynność ta nie została wymienione w przepisie art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zawierającym katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu.

Przekazanie byłej żonie samochodów ciężarowych w ramach podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ przepis art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przepisy tej ustawy nie mają zastosowania do „przychodów z tytułu podziału wspólnego majtku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej....”

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, w terminie 7 dni od daty jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj