Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/443/84/1/2005
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443/84/1/2005
Data
2005.08.19



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
ciastka
materiały
napoje
reklama
reprezentacja
usługi transportowe
wyroby gotowe
zużycie


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności związane z reprezentacją i reklamą, a polegające na:
- przekazaniu wyrobów gotowych i ich elementów dla przedstawicieli handlowych,
- zuzyciu materiałów w związku z organizacją stoisk wystawienniczych na targach i wystawach,
- zużyciu wyrobów gotowych i ich elementów, które ulegają zniszczeniu na targach i wystawach,
- transporcie eksponatów na targi i wystawy własnymi środkami transportu,
- przekazaniu na potrzeby organizacji spotkań z kontrahentami napoi, owoców i słodyczy,
- wystawieniu w pasach drogowych tablic reklamowych zakładu w przypadku odliczania podatku naliczonego od nabytych towarów i usług związanych z wytworzeniem w/w wyrobów i wyżej wymienionymi czynnościami ?


Z treści pisma Spółki wynika, że Spółka odlicza podatek naliczony od nabytych towarów i materiałów wykorzystywanych do wytworzenia wyrobów gotowych w związku z czym opodatkowuje podatkiem należnym następujące czynności związane z reprezentacją i reklamą:

1. przekazanie wytworzonych w Spółce wyrobów gotowych (drzwi, okien, ościeżnic, ścianek montażowych, stojaków), elementów wyrobów, wzorników kolorów dla przedstawicieli handlowych,
2. zużycie materiałów w związku z organizacją stoisk wystawienniczych na targach i wystawach (tarcica, sklejka, wkręty, gwoździe, kleje, farby, tektura do pakowania przewożonych wyrobów gotowych, kwiaty),
3. zużycie wyrobów gotowych (drzwi, okna, ościeżnice, stojaki, ścianki montażowe) i elementów wyrobów gotowych, które ulegają zniszczeniu na targach i wystawach,
4. świadczenie usług transportowych przez wewnętrzne jednostki transportu samochodowego, na rzecz reklamy - przewóz eksponatów na targi i wystawy,
5. przekazanie na potrzeby organizacji spotkań z kontrahentami na terenie zakładu: kawy, herbaty, soków, napojów, owoców, wyrobów cukierniczych, napojów alkoholowych,
6. ustawienie w pasach drogowych tablic reklamowych zakładu, na których oprócz informacji o nazwie i adresie znajduje się logo firmy i informacje o uzyskanych nagrodach i wyróżnieniach.

Zdaniem Spółki, w opisanym wyżej stanie faktycznym znajduje zastosowanie przepis art. 7 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami).

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. wyżej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 2 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Na mocy art. 8 ust. 1 i 2 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że gdy podatnik przekazuje sam sobie w ramach Spółki wyroby gotowe i ich elementy na targi i wystawy, zużywa je oraz materiały w związku z organizacją stoisk wystawienniczych, ustawia tablice reklamowe na pasach drogowych (pkt 2, 3, 6 wniosku Spółki), to takie czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów. Celem działań podjętych przez podatnika jest informacja o sprzedawanych wyrobach, o firmie i miejscu sprzedaży tych wyrobów, co w efekcie ma prowadzić do zwiększenia obrotów. Są to cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i nie ma tutaj miejsca przekazanie towarów bez wynagrodzenia na cele osobiste osób fizycznych lub dla jednostek gospodarczych, o czym stanowi art. 7 ust. 2 cyt. ustawy.

Dotyczy to również przekazania wyrobów gotowych, ich elementów i wzorników kolorów dla przedstawicieli handlowych, pod istotnym warunkiem, że towary te mają status próbek, o czym stanowi art. 7 ust. 7 cyt. ustawy i przekazanie to nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy. W innym przypadku ma zastosowanie art. 7 ust. 2 cyt. ustawy i w/w towary podlegają opodatkowaniu podatkiem, jeżeli Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z wytworzeniem lub zakupem tych towarów.

Przekazanie i zużycie towarów na cele reklamy i reprezentacji w ramach działalności przedsiębiorstwa, a polegające na poczęstunku napojami, słodyczami i alkoholem kontrahentów Spółki podczas zorganizowanych z nimi spotkań (pkt 5 wniosku), nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ przekazanie tych towarów i ich spożytkowanie nie następuje na cele osobiste osób ściśle wymienionych w art. 7 ust. 2 pkt 1. Nie występuje również w tym przypadku wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia na cele nie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Świadczenie usług transportowych przez własne jednostki transportu z tytułu przewozu eksponatów na targi i wystawy (pkt 4 wniosku) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż są to usługi ściśle związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa i nie są to usługi na cele osobiste osób wymienionych w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy, ani też świadczone nieodpłatnie na rzecz innych osób fizycznych lub też jednostek gospodarczych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj