Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPZ/423/7/05/IK/1
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPZ/423/7/05/IK/1
Data
2005.06.16



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
komputery
należność
oprogramowanie
podmiot zagraniczny
prowadzenie działalności gospodarczej
zakup


Pytanie podatnika
Czy należności za zakup od podmiotu zagraniczngo na własne potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub do dalszej odsprzedaży dla konkretnego odbiorcy oprogramowania komputerowego wraz z prawem do jego skopiowania na twardy dysk lub ustaloną liczbę stanowisk podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym pdop na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy pdop ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 16.03.2005r., uzupełnionego o pismo z dnia 17.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy należności za zakup od podmiotu zagranicznego na własne potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub do dalszej odsprzedaży dla konkretnego odbiorcy oprogramowania komputerowego wraz z prawem do jego skopiowania na twardy dysk lub ustaloną liczbę stanowisk podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia
uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Spółkę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży oprogramowania komputerowego konkretnym odbiorcom na ich własne potrzeby z prawem do jego kopiowania na ustaloną liczbę stanowisk. Spółka także dokonuje zakupu przedmiotowego oprogramowania na własne potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą wraz z prawem do jego skopiowania na twardy dysk.
Oprogramowanie nabywane jest od podmiotów zagranicznych nie posiadających na terenie Polski przedstawicielstwa ani oddziału. Płatności za zakup oprogramowania realizowane są wyłącznie na podstawie faktury i są to płatności jednorazowe. Nigdy nie występują płatności okresowe za użytkowanie oprogramowania. Oprogramowanie dostarczane jest przesyłką pocztową lub za pośrednictwem poczty elektronicznej lub internetu. Według Spółki w przedstawionym stanie faktycznym, nie zachodzi konieczność pobierania przez Spółkę od należności przekazywanych podmiotowi zagranicznemu, od którego podatnik nabywa oprogramowanie komputerowe zryczałtowanego podatku. Należność uiszczona sprzedającemu za oprogramowanie zakupione na użytek własny w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub do dalszej odsprzedaży nie jest należnością z praw autorskich. Stanowi zaś przychód podatnika zagranicznego z tytułu sprzedaży egzemplarza oprogramowania, z którym to egzemplarzem wiąże się prawo do instalacji oprogramowania tj. skopiowania go na twardy dyski (lub dyski) i korzystania zgodnie z przeznaczeniem.

Zdaniem Spółki w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) ustala się podatek dochodowy w wysokości 20% przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu od przychodów między innymi z praw autorskich lub praw pokrewnych, w tym również ze sprzedaży tych praw.Powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, zawartych z krajami, na terytorium których podatnik ma siedzibę, o czym stanowi art. 21 ust. 2 w.w ustawy.
Prawa do programów komputerowych stanowią formę własności intelektualnej, co jednoznacznie rozstrzyga ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o ochronie praw autorskich i praw pokrewnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 80 poz. 904 ze zm.). Zgodnie z przyjętym stanowiskiem wyrażonym w Komentarzu do Modelowej Konwencji OECD (pkt 13 Komentarza do art. 12 – wersja z 2000 r.), oprogramowanie komputerowe, o ile ustawodawstwo wewnętrzne dotyczące praw autorskich bezpośrednio tego nie stanowi, ma być traktowane jako utwór literacki, artystyczny czy naukowy, przy czym, o ile ustawodawstwo wewnętrzne nie stanowi inaczej, najbardziej realistyczne jest traktowanie programu jak dzieła naukowego. Zgodnie z art. 74 w/w ustawy programy komputerowe podlegają ochronie jak dzieła literackie, co w pełni potwierdza sposób rozumowania wyrażony w Komentarzu, gdyż dzieło literackie podlega zawsze w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania identycznemu traktowaniu jak dzieło naukowe.Na treść autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, składa się:

  • w myśl art. 17 ustawy – wyłączne prawo do korzystania z utworu oraz rozporządzania tym prawem na wszystkich polach eksploatacji,
  • w myśl art. 74 ust. 4 z zastrzeżeniem art. 75 ust. 2 i 3 ustawy – prawo do reprodukcji, prawo do tłumaczenia i adaptacji oraz wprowadzenia innych zmian.

Z należnościami licencyjnymi mamy więc do czynienia w sytuacji, gdy dysponent programu komputerowego może z niego korzystać w zakresie przeniesionych na niego autorskich praw majątkowych na polach eksploatacji określonych na podstawie umowy oraz ustawy. Tak, więc jeśli zakup programu na podstawie umowy, w której właściciel praw autorskich za wynagrodzeniem wyraża zgodę na określone tą umową korzystanie przez inny podmiot z programu komputerowego – zgodnie z jego przeznaczeniem – stanowi formę umowy licencyjnej i podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Natomiast w wyniku zakupu egzemplarza programu komputerowego bez przejścia autorskich praw majątkowych do programu (z możliwością skopiowania go następnie na twardy dysk czy też sporządzenia kopii archiwalnej) nie dochodzi do powstania zobowiązania z tytułu nabycia prawa autorskiego oraz tym samym z tytułu należności licencyjnych w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W powyższym przypadku dochodzi bowiem do transakcji kupna sprzedaży programu (towaru) a nie do przeniesienia praw autorskich na nabywcę. W takim przypadku dochody dostawcy oprogramowania podlegają opodatkowaniu w państwie jego rezydencji jako zyski z przedsiębiorstwa.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż w sytuacji opisanej we wniosku zakup oprogramowania nie rodzi u Spółki jako płatnika obowiązku pobrania podatku dochodowego wynikającego z art. 26 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj