Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
IUS.PB-1/423/12/2005
z 27 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUS.PB-1/423/12/2005
Data
2005.05.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
dochody wolne od podatku
kultura fizyczna
ochrona zdrowia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy na podstawie statutu Stowarzyszenia, którego celem działalności jest propagowanie zdrowego stylu życia, można sklasyfikować ten cel do jednej ze sfer działalności uprawniających do skorzystania ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Pismem z dnia 25.04.2005 r. Stowarzyszenie z siedzibą w Szczecinie wystąpiło do tut. organu z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Zgodnie z zapisami zawartymi w Rozdziale II Statutu Stowarzyszenia celem jego działalności jest propagowanie zdrowego stylu życia, który to cel realizowany jest poprzez:

  • organizowanie spotkań i prelekcji,
  • opracowywanie, drukowanie i kolportaż materiałów szkoleniowych i propagandowych
  • organizowanie ćwiczeń gimnastycznych i innej aktywności ruchowej,
  • utrzymywanie kontaktów z instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami zajmującymi się tą problematyką,
  • pozyskiwanie środków na prowadzenie działalności statutowej,
  • organizowanie szkoleń z zakresu: właściwego odżywiania się, dbania o higieniczny tryb życia, nowoczesnego marketingu i dystrybucji, medycyny tradycyjnej i niekonwencjonalnej, kosmetyki i ekologii,
  • organizowanie ćwiczeń poprawiających stan zdrowia,
  • organizowanie zajęć sportowych,
  • organizowanie wycieczek i rajdów zdrowotnych,
  • organizowanie spotkań dla osób zainteresowanych zdrowym sposobem życia.

W przedmiotowym wniosku zawarte zostały definicje precyzujące cele działania Stowarzyszenia.

Promocja zdrowia jest to proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem w celu jego poprawy (definicja wg Karty Ottawskiej z 1986r.).

Promocja zdrowia obejmuje przede wszystkim polepszenie stanu zdrowia, zabezpieczenie przed pojawieniem się problemów zdrowotnych, jak również zmniejszenie szans ich rozwoju, poprzez propagowanie prozdrowotnego stylu życia.

Edukacja zdrowotna społeczeństwa realizowana poprzez troskę o sprawność fizyczną i umysłową, osiągnięcie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej promuje zdrowy styl życia i zachęca do aktywności sportowej.

Działalność w zakresie promocji zdrowia ukierunkowana na działania zmierzające do poprawy stanu zdrowia ludzi, to szeroko rozumiana ochrona zdrowia z elementami kultury fizycznej i sportu.

Na tle opisanego stanu faktycznego wnioskodawca formułuje stanowisko, iż cele zaprezentowane w statucie mieszczą się w kategoriach "ochrony zdrowia" i "kultury fizycznej", a w związku z tym Stowarzyszenie spełnia warunki uprawniające do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

Zgodnie z przepisem art 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym w dacie wydania niniejszego postanowienia stanie prawnym, stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy uzasadnionej w sposób następujący:

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust.1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczone na te cele.

Stosownie do art. 17 ust. 1b cytowanej wyżej ustawy zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy ma zastosowanie jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Zwolnienie zawarte w przywołanym przepisie jest zwolnieniem warunkowym. Do skorzystania z tego zwolnienia podatnik musi spełnić łącznie dwa warunki:

  • jego celem musi być działalność wymieniona w tym przepisie oraz
  • uzyskane dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele tej preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej.

Zasady, formy i zakres działalności jednostki realizującej cele, dla których została ona ustanowiona powinien określać statut.

Encyklopedia Powszechna PWN ochronę zdrowia definiuje jako wszelką społeczną działalność , której celem jest zapobieganie chorobom i ich leczenie, utrzymanie rozwoju psychicznego, fizycznego i społecznego człowieka, przedłużanie życia, zapewnienie zdrowego rozwoju następnych pokoleń; podstawowe metody współczesnej ochrony zdrowia to: umacnianie zdrowia, zapobieganie chorobom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie zapobiegające ich rozwojowi oraz ograniczające ich skutki, rehabilitacja, opieka medyczno - społeczne nad ludźmi upośledzonymi fizycznie lub psychicznie, opieka nad nieuleczalnie chorymi.

Natomiast kultura fizyczna definiowana jest jako część składowa kultury społeczeństwa, obejmująca działania związane z dbałością o zdrowie, budowę i postawę ciała, rozwój fizyczny człowieka, kształtowanie jego uzdolnień ruchowych, sprawności i wydolności fizycznej, także system zachowań oraz potrzeb indywidualnych i społecznych, poglądy postawy i teorie. Kulturę fizyczną tworzą: wychowanie fizyczne, sport, rekreacja fizyczna, rehabilitacja ruchowa i turystyka.

Podobnie zdefiniowana jest kultura fizyczna w ustawie z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889 ze zm.). W myśl art. 1 ust. 1 tej ustawy kultura fizyczna jest częścią kultury narodowej, chronionej przez prawo. Zgodnie z art. 3 pkt 1 wymienionej ustawy, kulturą fizyczną jest wiedza, wartości, zwyczaje, działania podejmowane dla zapewnienia rozwoju psychofizycznego, wychowania, doskonalenia uzdolnień i sprawności fizycznej człowieka, a także dla zachowania oraz przywracania jego zdrowia. Przepis art. 2 niniejszej ustawy wskazuje natomiast podstawowy cel kultury fizycznej, tj. dbałość o prawidłowy rozwój psychofizyczny i zdrowie wszystkich obywateli, oraz formy jego realizacji, czyli:

  • wychowanie fizyczne, które jest procesem kształtującym harmonijny rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży,
  • sport, który jest formą aktywności człowieka, mającą na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych,
  • rekreację ruchową, która jest formą aktywności fizycznej, podejmowaną dla wypoczynku i odnowy sił psychofizycznych,
  • rehabilitację ruchową, która jest procesem mającym na celu przywrócenie, poprawę lub utrzymanie psychofizycznej sprawności osób czasowo lub trwale niepełnosprawnych za pomocą specjalnych zabiegów i ćwiczeń fizycznych - w oparciu o wiedzę medyczną.

Zdaniem tut. organu, w oparciu o powyższe definicje, należy uznać, iż działalność Stowarzyszenia mająca na celu propagowanie zdrowego stylu życia poprzez wskazane w statucie działania, ukierunkowana na poprawę stanu zdrowia społeczeństwa, zawiera się w szeroko rozumianej ochronie zdrowia i kulturze fizycznej.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż wnioskodawca realizując cel określony w rozdziale II statutu Stowarzyszenia spełnia warunki uprawniające do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia .

Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla Stowarzyszenia, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 §2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj