Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPZ/423/6/12/05/HT
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPZ/423/6/12/05/HT
Data
2005.06.21



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
komputery
korzystanie
należności licencyjne
należność
opłata
siedziba
sprzęt
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zryczałtowany podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Wg jakiej stawki podatkowej Spółka, jako płatnik, powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych od wypłaconych należności licencyjnych, w związku z wejściem w życie nowej polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 30.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. według jakiej stawki podatkowej Spółka, jako płatnik, powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych od wypłaconych należności licencyjnych, w związku z wejściem w życie nowej polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny,

p o s t a n a w i a
uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego przez Spółkę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje wypłat należności licencyjnych, tj. opłat z tytułu korzystania z logo oraz sprzętu komputerowego na rzecz Spółki z siedzibą w Niemczech. Spółka posiada certyfikat rezydencji wydany przez niemieckie władze podatkowe poświadczający, że firma niemiecka jest rezydentem niemieckim dla celów podatkowych. Zdaniem Spółki przy wypłacie należności licencyjnych na rzecz firmy z siedzibą w Niemczech powinna znaleźć zastosowanie 5% stawka podatku, pod warunkiem posiadania przez Spółkę dokumentu poświadczającego, że odbiorca należności, tj. firma niemiecka ma siedzibę w Niemczech dla celów podatkowych.

W myśl art. 21 ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. z 2000 r. Dz.U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) od przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez podatników nie mających na tym terytorium siedziby lub zarzadu, z tytułu użytkowania znaków towarowych, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także urządzenia handlowego lub naukowego – pobiera się podatek dochodowy w wysokości 20% osiąganych przychodów. Powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (art. 21 ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 12 ust. 2 umowy zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) należności licencyjne są opodatkowane w Państwie, w którym powstały, czyli w Polsce i zgodnie z prawem tego Państwa, lecz podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto tych należności.Pojęcie należności licencyjnych zdefiniowane zostało przez strony umowy w ust. 3 ww. przepisu i oznacza wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin, wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za informacje dotyczące doświadczenia w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej. Z opisanej powyżej sytuacji wynika, że firma z siedzibą w Niemczech przedstawiła certyfikat rezydencji. Wobec powyższego do przychodu uzyskanego w Polsce przez tę firmę z tytułu korzystania z logo oraz sprzętu komputerowego będzie miał zastosowanie art. 12 ust. 2 umowy zawartej między Polską a Niemcami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zgodnie z którym dochód taki podlega opodatkowaniu w Polsce według 5% stawki podatku.

Art. 29 umowy zawartej pomiędzy Polską a Niemcami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania potwierdza prawo podatnika do ubiegania się o zwrot podatku, w przypadku kiedy został pobrany podatek według stawki krajowej, z uwagi na nie przedstawienie przez niego certyfikatu rezydencji. W przedstawionym stanie faktycznym powyższy przepis nie ma zastosowania.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj