Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-78-1-BS/05
z 5 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-78-1-BS/05
Data
2005.08.05



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
korekta podatku
likwidacja
podatek naliczony
towar
wyroby gotowe
zniszczenie towarów


Pytanie podatnika
Spółka przeprowadza okresową analizę zapasów. W jej wyniku dokonuje m.in. likwidacji wyrobów gotowych oraz towarów handlowych, które utraciły wartość rynkową i handlową.
Czy Spółka zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów handlowych oraz surowców niezbędnych do wytworzenia wyrobów w przypadku dokonywania okresowych ich likiwdacji?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 27 maja 2005r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27 maja 2005r. (data złożenia w tut. Urzędzie kwietnia 2005r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka przeprowadza okresową analizę zapasów. W jej wyniku dokonuje m.in. likwidacji wyrobów gotowych oraz towarów handlowych, które utraciły wartość rynkową i handlową.

Spółka zadała pytanie czy zachowuje ona prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów handlowych oraz surowców niezbędnych do wytworzenia wyrobów czy też zobowiązana jest do dokonania korekty podatku.

Zdaniem Spółki zgodnie z zasadą neutralności podatku VAT dla podatnika, w sytuacji kiedy nabycie towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika nie wykorzystał on ich do prowadzenia tej działalności, prawo podatnika do odliczenia zastaje zachowane. Wg Spółki niemożność sprzedaży towarów oraz wyrobów spowodowana utratą wartości handlowej, stanowi pozostający poza kontrolą podatnika powód niewykorzystania ich w prowadzonej działalności. Ich likwidacja zaś nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku.

Po przeanalizowaniu obowiązującego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą", w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.
Natomiast w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
W przedstawionej sytuacji istotne jest czy towary handlowe oraz wyroby gotowe, które zostały zlikwidowane przeznaczone były do wykonywania czynności opodatkowanych jak również to, czy wydatki na ich nabycie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Tut. organ podatkowy stwierdza, iż jeżeli w chwili nabycia przeznaczonych do obrotu towarów handlowych oraz surowców niezbędnych do wytworzenia wyrobów istniał związek tych zakupów z czynnością opodatkowaną, to podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach określonych w art. 86 ustawy.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, nie musi czekać, aż nabyty towar czy wykonany wybór gotowy zostanie sprzedany (bądź zadysponowany w ramach innej czynności opodatkowanej na podstawie art. 7 ustawy). Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeśli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Nabywając towary handlowe oraz surowce do produkcji wyrobów gotowych podatnik wykorzystał przysługujące mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących to nabycie. Podatnik nabył towary z zamiarem ich dalszej odprzedaży, jednakże na skutek utraty wartości handlowej tychże towarów oraz wyrobów gotowych ich sprzedaż stała się z oczywistych względów niemożliwa. Towary i wyroby te zlikwidowano, a zatem nie rozporządzono nimi w ramach żadnej z czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Pomimo likwidacji tychże towarów i wyrobów gotowych zachowana pozostaje pierwotna intencja ich nabycia - zostały one nabyte celem wykonywania czynności opodatkowanych. Czynność opodatkowana nie wystąpiła tutaj nie dlatego, że podatnik świadomie zmienił pierwotne przeznaczenie tych towarów, lecz dlatego, że wskutek niezależnych od niego czynników, dalszy obrót tymi towarami oraz wyrobami stał się niemożliwy. Likwidacja towarów winna być udokumentowana.

Mają na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w stanie prawnym obowiązującym na dzień złożenia wniosku.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 §1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj