Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPOI-443/181/05/JJ
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPOI-443/181/05/JJ
Data
2005.07.15



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
darowizna
odwołanie
opodatkowanie
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik pyta czy odwołanie darowizny jest zwolnione z podatku od towarów i usług


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Prezydenta Miasta - przedstawione we wniosku z dnia 15.04.2005r. (data wpływu do Urzędu 20.04.2005r.), znak AGO.0717-4/2005, uzupełnione pismem z dn. 15.06.2005r. (data wpływu do Urzędu 20.06.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług odwołania darowizny jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.04.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek Urzędu Miejskiego znak AGO.0717-4/2005 o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 wymienionej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Odpowiadając na pismo z dnia 15.04.2005r. (data wpływu do Urzędu 20.04.2005r.) w sprawie udzielenia informacji dotyczącej stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w oparciu o art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa wyjaśniam co następuje.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Gmina na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 46, poz. 546 z późn. zm.) nabyła od Skarbu Państwa w drodze darowizny nieruchomość niezabudowaną na cel budowy zakładu utylizacji odpadów. Gmina nie wykorzystała nieruchomości na cel na jaki została ona darowana. W związku z powyższym Prezydent Miasta odwoła darowiznę.

Podatnik pyta czy odwołanie darowizny jest zwolnione z podatku od towarów i usług.

Zdaniem Strony w przypadku odwołania darowizny nieruchomości niezabudowanej zasadne jest zwolnienie gminy z ponoszenia podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe wyjaśniam, iż zgodnie z przepisem art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość może być przedmiotem darowizny na cele publiczne, a także przedmiotem darowizny dokonywanej między Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego, a także między tymi jednostkami. W umowie darowizny określa się cel, na który nieruchomość jest darowana. W przypadku niewykorzystania nieruchomości na ten cel darowizna podlega odwołaniu, z zastrzeżeniem ust. 2a. Odwołanie darowizny ma charakter publicznoprawny, tzn. związane jest m.inn. z wydaniem zarządzenia. Wydane zarządzenie wywołuje skutek obligacyjny. Jednak równocześnie koniecznym jest przeniesienie własności darowanej nieruchomości z powrotem na darczyńcę, w drodze umowy.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów, którymi zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy są również grunty. Zgodnie z zasadą ogólną dostawa nieruchomości gruntowej podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług ( art. 41 ust. 1 ustawy o p.t.u.).

W myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 w/cyt ustawy o p.t.u. prawodawca przewidział, iż przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Reasumując, umowa przenosząca własność darowanej nieruchomości w rozumieniu ustawy o p.t.u. jest zrównana z odpłatną dostawą i podlega opodatkowaniu tylko wówczas, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tej czynności, w całości lub części. Zgodnie z przedłożonym stanem faktycznym podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tej czynności, gdyż przedmiotową nieruchomość nabył w drodze darowizny (przedłożono kserokopię wypisu aktu notarialnego rep A nr 19391/2003 z dn. 01.12.2003r), tak więc przeniesienie własności powyższej nieruchomości w formie darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj