Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-61/05
z 7 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-61/05
Data
2005.07.07



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
faktura korygująca
zakup towarów
zwrot


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
W którym roku obrotowym nalezy pomniejszyć przychody ze sprzedazy i koszt własny sprzedazy na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 i art.14 a par.1 i par.4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz.60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 12.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej momentu ujęcia w rozliczeniach z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych faktur korygujących związanych ze zwrotem towarów jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 13.05.2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek został uzupełniony w dniu 20.06.2005 r. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży kosmetyków sprowadzanych z Francji. Ze względu na specyfikę i sezonowość sprzedaży rok obrotowy w firmie trwa od miesiąca marca 2004 do lutego 2005. W dniu 04.03.2005 r. odbiorca dokonał zwrotu towarów, które zostały przyjęte do magazynu. Spółka wystawiła faktury korygujące sprzedaż poprzedniego roku obrotowego na łączną kwotę 94.299,00 zł. netto. Zdaniem spółki powyższe zdarzenia gospodarcze należy ująć w bieżącym roku obrotowym tj 2005/2006.

Pytanie spółki brzmi; w którym roku obrotowym należy pomniejszyć przychody ze sprzedaży i koszt własny sprzedaży na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do powyższego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z treścią art.12 ust.3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz.654 z późn. zm.) za przychody związane z działalnością i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym , uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (....)Jednocześnie w myśl art.12 ust.3a tej ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust.3 uważa się, z zastrzeżeniem ust.3c i 3d, dzień wystawienia faktury , nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca , w którym :–wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub–wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę , jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty , lub–otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia- w pozostałych

Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego, wynika iż „pierwotna” faktura VAT została wystawiona w chwili wydania towaru tj. w roku obrotowym 2004/2005. Natomiast faktura VAT korygująca - w roku następnym, po otrzymaniu zwrotu towarów.

W rozumieniu artykułów cytowanych powyżej do przychodów roku podatkowego zalicza się tylko takie przychody , które w danym momencie są należne podatnikowi, czyli są wymagalne, niewątpliwe i bezwarunkowe. Uzyskanie przychodu należnego ma miejsce w momencie wykonania w ramach działalności gospodarczej czynności będącej tytułem uzyskania prawa do świadczenia wzajemnego, czyli w tym przypadku wystawienia faktury VAT. Późniejsze- w następnym roku podatkowym- wystawienie faktury VAT korygującej nie zmienia faktu, iż wydanie towaru (jak również wystawienie pierwotnej faktury VAT ) nastąpiło w poprzednim roku podatkowym.W związku z powyższym korekta faktury VAT, wystawiona w następnym roku, winna odnosić skutek w przychodzie roku podatkowego, w którym nastąpiło wydanie towaru.

Prawidłowym jest dokonanie korekty przychodów ze sprzedaży oraz kosztów sprzedanych produktów w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym zaewidencjonowana została sprzedaż tj. w księgach roku 2004/2005. Wymóg taki wynika również z zapisu art.15 ust.4 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Zgodnie z jego brzmieniem koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono , jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.Tak więc ustalając koszty uzyskania przychodów należy mieć na uwadze, że kosztami uzyskania przychodów są te koszty, które dotyczą tego roku, to znaczy:–koszty poniesione w danym roku i wiążące się z przychodami tego roku,–koszty poniesione w latach poprzednich, lecz dotyczące przychodów danego roku,–koszty(ściśle określone co do rodzaju i kwoty), które zostały zarachowane, chociaż ich faktycznie jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku.

Z kolei art.7 ust.1 tej ustawy stanowi , że przedmiotem opodatkowania jest dochód uzyskany przez podatnika w określonym czasie, a ust.2 tego artykułu definiuje dochód jako nadwyżkę sumy przychodów na kosztami ich uzyskania osiągniętą w roku podatkowym. Z powołanych wyżej przepisów wynika więc, ze koszty uzyskania powinny odnosić się do tego roku podatkowego, w którym dzięki nim uzyskano przychody. Zasada ta ma również zastosowanie do korekty kosztów.W sytuacji opisanej w piśmie , jeżeli spółka wystawiła fakturę korygującą po zakończeniu roku podatkowego, ale przed upływem terminu do złożenia zeznania , to o wartości wynikające z tej faktury powinny zostać pomniejszone przychody i koszty uzyskania przychodu zakończonego roku podatkowego.

W przypadku, gdy zeznanie za ten okres zostało złożone, należy sporządzić jego korektę na podstawie art.81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. nr 8, poz.90 z późn. zm.). Zgodnie z art.81 a tej ustawy podatnicy , których zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację, jeżeli:–wykazali zobowiązanie nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacilizadeklarowany podatek albo wykazali kwotę nadpłaty w wysokości mniejszej od należnej,–w złożonej deklaracji wykazali zobowiązanie podatkowe w wysokości niższej od należnej albo kwotę nadpłaty lub zwrotu podatku w wysokości większej od należnej.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art.14 b par.1 i par.2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art.236 w związku z art.14 a par.4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj