Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie
PDFII/415-21/2005
z 28 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFII/415-21/2005
Data
2005.06.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
biegły sądowy
działalność wykonywana osobiście
geodezja
kartografia
pozarolnicza działalność gospodarcza
zlecenia


Pytanie podatnika
Czy bez względu na okoliczność prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie geodezji i kartografii, uzyskane przychody z tytułu wykonywania czynności zleconych przez Sądy, są przychodami z art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej cytowanej ustawy z dnia 29 lipca 1997 r. - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie geodezji i kartografii i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od towarów i usług. Ponadto jest biegłym sądowym w zakresie geodezji i kartografii. Za wykonywane prace podatniczka wystawia sądom rachunki. Po zakończeniu roku kalendarzowego otrzymuje z sądów informację o uzyskanych dochodach PIT-8B, uwzględniające pobrane zaliczki na podatek dochodowy.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatniczka formułuje stanowisko, iż bez względu na okoliczność prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie geodezji i kartografii, uzyskane przychody z tytułu wykonywania czynności zleconych przez Sądy, są przychodami z art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko podatnika w przedstawionym stanie faktycznym należy uznać za prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

  • art. 5a pkt 6, art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 2, art. 13 pkt 6, art. 22 ust. 9 pkt 4, art. 41 ust. 1 i 1a, art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Przepis art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza generalną zasadę, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednym ze źródeł przychodów w myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy jest działalność wykonywana osobiście. Zgodnie z art. 13 pkt 6, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, publicznoprawnych także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Przychody uzyskiwane przez biegłych sądowych z tytułu czynności wykonywanych osobiście na zlecenie sądu dokonane na podstawie właściwych przepisów, są w myśl ww. przytoczonego art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 5a pkt 6, zawsze przychodami z działalności wykonywanej osobiście, niezależnie od tego czy czynności ich dotyczące są opodatkowane podatkiem VAT (w odróżnieniu od regulacji przyjętej na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług tj. art. 15 ust. 3).

Gramatyczna wykładnia przepisu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje bowiem, iż ustawodawca wyłączył działalność określoną w art. 13 ustawy spod zakresu pojęcia działalności gospodarczej.

Konsekwencją takiej klasyfikacji przychodów jest spoczywający na sądach, dokonujących wypłat przedmiotowych kwot, obowiązek płatnika określony w art. 41 ust. 1 i 1a i art. 42 ust. 1 cyt. ustawy, tj.:

  • pobierania zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, oraz pomniejszonej o składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b (przy czym tak obliczone zaliczki zmniejsza się z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2 o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobieranej przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych);
  • wpłacania zaliczek do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca siedziby płatnika.

Ponadto do przychodów wymienionych w art. 13 pkt 6 ww. ustawy nie ma zastosowania przepis o złożeniu oświadczenia, o którym mowa w art. 41 ust. 2 tej ustawy.

Następnie w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, płatnicy obowiązani są przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym imienne informacje o wysokości dochodu - PIT-8B (art. 42 ust. 2 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.).

Jednocześnie osiągający te dochody podatnicy są obowiązani wykazać je łącznie z dochodami uzyskanymi z innych źródeł, w składanym do 30 kwietnia następnego roku zeznaniu rocznym i obliczyć należny podatek zgodnie z art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj