Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
U.S.IA/2/415/6-PI/05
z 1 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.IA/2/415/6-PI/05
Data
2005.07.01



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
adwokat
biegły
biegły sądowy
działalność wykonywana osobiście
obowiązek płatnika
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Adwokaci i biegli sądowi na zlecenie sądu wykonują określone czynności. Sąd, wypełniając obowiązki płatnika, dokonuje poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych adwokatom i biegłym sądowym należności. Czy postępowanie płatnika jest prawidłowe?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 13 pkt 6 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.05.2005 r. złożonego przez Sąd Rejonowy w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii podatku dochodowego od osób fizycznych, postanawia uznać, że przedstawione przez stronę stanowisko jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 20.05.2005 r. Sąd Rejonowy złożył do tutejszego organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z opisanym przez Sąd stanem faktycznym, adwokaci i biegli sądowi na zlecenie Sądu Rejonowego wykonują określone czynności. Sąd wypełniając obowiązki płatnika, zgodnie z zapisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 13 pkt 6 ww. ustawy dokonuje poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych adwokatom i biegłym sądowym należności. W świetle przedstawionych faktów pytanie wnioskodawcy brzmi: czy postępowanie płatnika jest prawidłowe, jeżeli zgodnie z zapisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do przychodów wymienionych w art. 13 pkt 6 ww. ustawy dokonuje potrąceń zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych adwokatom i biegłym należności. Zdaniem płatnika taki sposób postępowania jest zgodny z obowiązującym stanem prawnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa informuje, że stosownie do treści art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej lub samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników (...) i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w punkcie 9.

W świetle powyższego zapisu, przychody adwokatów i biegłych sadowych z tytułu świadczeń wykonywanych na zlecenie sądu należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w powołanym wyżej art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Konsekwencją takiej kwalifikacji przychodu jest spoczywający na sądzie, który dokonuje wypłaty przedmiotowych kwot, obowiązek płatnika, określony w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tej regulacji, płatnik (sąd) jest obowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, tj. 20 % oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatku dochodowym. Jak stanowi art. 41 ust. 1a zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z kolei, na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o których mowa w art. 41 mają obowiązek przekazać kwoty pobranych zaliczek na podatek (...) w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklarację na formularzu PIT-4.

Reasumując, organ podatkowy podziela stanowisko w sprawie przedstawione przez płatnika w piśmie z dnia 20.05.2005 r.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 20.05.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w dniu udzielenia tej interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla płatnika. Jak stanowi art. 14b § 2 ww. ustawy, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj