Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/53/05
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/53/05
Data
2005.07.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przerwa
wznowienie
zakup towarów
zawieszenie
zawieszenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy możliwości dokonywania zakupu towarów handlowych przed rozpoczęciem sprzedaży, tj. w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pani ..., z dnia 07.06.2005r., co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości dokonywania zakupu towarów handlowych przed rozpoczęciem sprzedaży (tj. w okresie zawieszenia działalności gospodarczej)

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 07.06.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Pani ... o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego możliwości dokonywania zakupu towarów handlowych przed rozpoczęciem sprzedaży, tj. w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.

Z treści pisma wynika, że Pani ... prowadziła działalność gospodarczą w zakresie handlu okrężnego artykułami szkolnymi i nasionami opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3%.

Działalność ta miała charakter sezonowy, w związku z czym Podatniczka zawieszała działalność.

Zakupu towarów handlowych - nasion i cebulek dokonywała w sezonie zimowym, a więc kilka miesięcy przed rozpoczęciem sprzedaży (czasem w okresie zawieszenia działalności), natomiast artykułów szkolnych na kilka dni przed rozpoczęciem sprzedaży w celu naklejania cen, układania i segregacji.

W powyższym stanie faktycznym Pani ... zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z prośbą o wyjaśnienie, czy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej tj. w okresie kiedy nie dokonywała sprzedaży mogła dokonywać zakupu towarów handlowych.

Zdaniem Podatniczki może ona dokonywać tych czynności, bowiem przez zawieszenie działalności gospodarczej rozumie zaprzestanie sprzedaży towarów handlowych.

Zgodnie z art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2005r. stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego lub w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wobec Podatniczki nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 3 interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzona przez Panią ... działalność gospodarcza opodatkowana była ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych więc w zakresie obowiązków podatkowych, w tym zasad ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej podlegała przepisom ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 219, poz. 1836 z późn. zm.).

Pojęcie zawieszenia działalności gospodarczej nie jest definiowane ani przez ustawę z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176), ani przez ustawę z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 14, poz. 930 z późn. zm.).

Okoliczności, w których podatnicy mogą dokonać zawieszenia działalności gospodarczej nie regulują również przepisy ustawy z dnia 19 listopada 1999r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.), ustawy z dnia 06.08.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807), ani przepisy ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.)

Możliwość zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej dopuszczają jedynie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) odnoszące się podatników prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej.

Zgodnie bowiem z art. 34 ust. 1 w/w ustawy w przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwający nieprzerwanie co najmniej 10 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy, jeżeli podatnik zawiadomi o tej przerwie najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia, z wyjątkiem ust.2.

Natomiast zgodnie z art. 34 ust. 2 w sytuacji, gdy przerwa w prowadzeniu działalności została spowodowana chorobą podatnik zawiadamia właściwy urząd skarbowy o okresie przerwy, wynikającym ze zwolnienia lekarskiego, w dniu rozpoczęcia działalności po tej przerwie.Natomiast zgodnie z art. 34 ust. 2 w sytuacji, gdy przerwa w prowadzeniu działalności została spowodowana chorobą podatnik zawiadamia właściwy urząd skarbowy o okresie przerwy, wynikającym ze zwolnienia lekarskiego, w dniu rozpoczęcia działalności po tej przerwie.

Przepisy te jednakże stanowią o przerwie w prowadzeniu działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej w danym roku podatkowym, bez użycia pojęcia "zawieszenie działalności gospodarczej".

Należy dodać, iż konstrukcja formularza NIP - 1 zawiera pozycje dotyczące zawieszenia lub wznowienia działalności gospodarczej, jednak złożenie tego formularza obowiązuje w przypadkach w których istnieje prawny obowiązek zgłaszania tego faktu do urzędu skarbowego z powodów podatkowych tj. u osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej.

W przedmiotowej sprawie powyższe przepisy dotyczące zgłaszania przerwy nie mają zastosowania wobec Podatniczki z uwagi na to, iż prowadzona przez Nią działalność gospodarcza jest wprawdzie opodatkowana na zasadach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lecz w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Nie można opierając się jedynie na przepisach podatkowych i statusie prawno podatkowym danej osoby wywodzić wniosku o faktycznym zaprzestaniu działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe w przypadku prowadzonej przez Panią ... działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie istnieje obowiązek zgłaszania przerw w prowadzonej działalności gospodarczej bowiem nie wywołuje to żadnych skutków podatkowych.

Podatnicy opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie są też obowiązani do ewidencjonowania zakupu towarów handlowych, art. 15 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nakłada na podatnika jedynie obowiązek posiadania i przechowywania dowodów zakupu towarów.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż podatnik działający na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, po dokonaniu zgłoszenia faktu rozpoczęcia działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym i wyborze formy opodatkowania na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ma prawo do wykonywania czynności wchodzących w zakres działalności gospodarczej, tym samym stanowisko Podatniczki przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Pouczenie



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj