Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
II US pb IB / 415
z 11 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US pb IB / 415 - 44 / 224a/47 / 05 / KSz
Data
2005.08.11



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ograniczony obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
certyfikat rezydencji
dokumentowanie
ograniczony obowiązek podatkowy
płatnik
stawki podatku
umowa o dzieło
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
dotyczy zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z tytułu umowy o dzieło wypłaconego w 2005 roku osobie mającej miejsce zamieszkania w Holandii


Stan faktyczny

Z pism Spółki wynika, że zawarła ona z osobą będącą rezydentem Holandii /mającą miejsce zamieszkania na terytorium tego Państwa, a nieposiadającym placówki na terenie Polski/ umowęo dzieło, tj. o napisanie artykułu prasowego, będącego utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tej umowy autor przenosi na Spółkę autorskie prawa majątkowe do utworu i za to otrzymuje wynagrodzenie. Platnik zaznacza, że Spółka występuje w umowie jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych. Należność z tytułu przedmiotowej umowy o dzieło została wypłacona w 2005 roku.

Stanowisko płatnika

Zdaniem Spółki w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie art. 14 ust. 1 konwencji podpisanej Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, zgodnie z którym dochód uzyskany z wykonywania wolnego zawodu może być opodatkowany na terenie Holandii, gdy rezydent nie posiada na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stałej placówki. W związku z tym, że druga strona umowy nie ma na terenie Polski stałej placówki, Spółka nie powinna pobierać i odprowadzać do właściwego Urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Z zastosowania powyższych przepisów wynika, ze cały podatek płatny jest w Holandii.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze świadczeniem z tytułu umowy o dzieło /którego przedmiotem jest napisanie utworu prasowego, będącego utworem w rozumieniu ustawy z dnia4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a wynagrodzenie autora dzieła związane jest przeniesieniem na spółkę autorskich praw majątkowych do utworu/ wypłacanymw bieżącym roku podatkowym osobie będącej rezydentem Holandii, tj. osobie mającej miejsce zamieszkania na terytorium Holandii, nieposiadającej placówki w Polsce. Z punktu widzenia obowiązku podatkowego decydującym kryterium jest miejsce zamieszkania.

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku w art. 3 ust. 2a stanowi bowiem, iż osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Jednocześnie z art. 4a ustawy wynika, że przepis art. 3 ust. 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 29 ust. 1 pkt 1 przewiduje obowiązek podatkowy w sytuacji otrzymania przez osobę objętą ograniczonym obowiązkiem podatkowym świadczeń z tytułu umowy o dzieło. Stosownie do postanowień art. 29 ust.1 pkt 1 ustawy podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowaw art. 3 ust. 2a, przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 oraz odsetek, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowychi wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.
Natomiast jak stanowi ust. 2 art. 29 ustawy przepis ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umówo unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, zwanym dalej "certyfikatem rezydencji".

Rozstrzygając przedmiotową sprawę należy odwołać się do postanowień konwencji sporządzonejw Warszawie dnia 13 lutego 2002 roku między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandóww sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowaniaw zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003 r., Nr 216, poz. 2120).

Jak stanowi art. 14 ust. 1 w/w konwencji dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkaniaw Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej działalnościo samodzielnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta posiada stałą placówkę w drugim Umawiającym się Państwie w celu wykonywania swej działalności. Jeżeli posiada ona taką placówkę, wówczas dochód może być opodatkowanyw drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce. Określenie "Umawiające się Państwo" oznacza w zależności od kontekstu Królestwo Niderlandów (Niderlandy) lub Rzeczpospolitą Polską (Polskę) /art. 3 ust. 1 lit. a) konwencji/, zaś określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie" oznacza osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, miejsce zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze i obejmuje również to państwo, każdą jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny; jednakże określenie to nie obejmuje osób, które podlegają opodatkowaniu w tym Państwie, w zakresie dochodu osiąganego tylko ze źródeł w tym Państwie / art. 4 ust. 1 konwencji/.

Mając powyższe na uwadze przychód z tytułu umowy o dzieło uzyskany w 2005 roku przez osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Holandii - niemającą w Polsce stałej placówki -- będzie podlegał opodatkowaniu tylko w Holandii, pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, tj. "certyfikatem rezydencji".

Natomiast w razie nieudokumentowania przez podatnika miejsca zamieszkania, płatnik winien pobierać 20%-wy podatek zryczałtowany, według zasad określonych w przepisie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj