Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-232/05/LS
z 25 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-232/05/LS
Data
2005.07.25



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
gospodarka
obowiązek podatkowy
rezerwy


Pytanie podatnika
Czy zwalniane w wyniku zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki narodowej rezerwy gospodarcze w celu nieodpłatnego przekazania uprawnionym podmiotom towarów z tych rezerw, co do których przysługiwało Stronie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu, rodzi obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, tj. czy zwalniane w wyniku zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki narodowej rezerwy gospodarcze w celu nieodpłatnego przekazania uprawnionym podmiotom towarów z tych rezerw rodzą obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że Strona tworzy rezerwy państwowe surowców, materiałów, paliw, produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz produktów rolnych, produktów i półproduktów żywnościowych oraz gospodaruje nimi w zakresie magazynowania, wymiany, konserwacji oraz utrzymywania odpowiedniego poziomu ilościowego i jakościowego. W przypadku wystąpienia zdarzeń określonych przepisami prawa (zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki narodowej) rezerwy gospodarcze mogą być zwalniane na podstawie decyzji uprawnionych organów.
W związku z powyższym Strona zwróciła się z zapytaniem, czy zwalniane w wyniku zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki narodowej rezerwy gospodarcze w celu nieodpłatnego przekazania uprawnionym podmiotom towarów z tych rezerw, co do których przysługiwało Stronie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu, rodzi obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług.
Według Strony w przedstawionym stanie faktycznym nie ma zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług i w związku z tym przekazanie towarów stanowiących rezerwy państwowe w wyniku realizacji zadań ustawowych i statutowych nie podlega podatkowi od towarów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Zgodnie z ust. 2 cytowanego przepisu przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności :
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
W myśl ust. 3 w/w artykułu przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.
Z całokształtu w/w regulacji wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jako dostawa towarów każde przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa związana bezpośrednio z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem - z wyjątkiem prezentów o małej wartości i próbek, a także przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Sama zatem okoliczność, iż towary nie są przekazywane na "inne cele niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem", nie przesądza w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego, iż nie wystąpi u Strony opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.
Istotne znaczenie ma w tym przypadku ustalenie czy w tym zakresie Strona będzie, czy też nie będzie posiadała przymiotu podatnika podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Jak wynika z wniosku (str. 2), realizując decyzje uprawnionych organów Strona "przekazuje towary w wyniku zwolnienia rezerw Wojewodom (przedsiębiorcom lub innym jednostkom w drodze zawarcia stosownych umów) odpłatnie lub nieodpłatnie", oraz w celu wykonania zadań określonych w § 2 Statutu zawiera umowy cywilnoprawne. W związku z tym należy stwierdzić, iż dokonując dostawy (przekazania) towarów na podstawie zawartych z uprawnionymi podmiotami umów cywilnoprawnych Strona działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług i jest obowiązana do rozliczenia podatku należnego z tytułu ich wykonania.
Dodatkowo Naczelnik Urzędu Skarbowego pragnie zwrócić uwagę, iż stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Oznacza to, że poza przypadkami expressis verbis wskazanymi w przepisach o podatku od towarów i usług (por. np. art. 86 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług) podatnikom nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami nie podlegającymi opodatkowaniu tym podatkiem.
W związku z tym prezentowane w tym zakresie stanowisko Strony jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj