Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju
III PP/443/16-2/2005
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III PP/443/16-2/2005
Data
2005.08.26



Autor
Urząd Skarbowy w Jastrzębiu Zdroju


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
adwokat
obowiązek
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
W jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania czynności przez adwokata na zlecenie sądu?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 01.06.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w kwestii momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu czynności wykonywanych przez adwokata na zlecenie sądu, jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 03.06.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek z dnia 01.06.2005 r. uzupełniony pismami z dnia 04.07.2005 r. i 11.08.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następujących sprawach:1) czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności wykonywane przez adwokata prowadzącego kancelarię adwokacką, na zlecenie sądu,2) jak prawidłowo należy dokonać rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania czynności przez adwokata na zlecenie sądu,3) w jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania czynności przez adwokata na zlecenie sądu.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku z dnia 01.06.2005 r. uzupełnionym pismami z dnia 04.07.2005 r. i 11.08.2005 r. w zakresie pytania dotyczącego momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług ( tj. pytanie Nr 3 ), przedstawiono następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pani jako adwokat Kancelarię Adwokacką świadcząc usługi prawne, wśród których występują czynności zlecone przez sąd, polegające na obronie z urzędu. W związku z tym, iż czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług pyta Pani, w jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy w tym podatku z tytułu wykonywania czynności przez adwokata na zlecenie sądu uwzględniając stan prawny od dnia 01.05.2004 r. Pani zdaniem, świadcząc jako adwokat pomoc prawną z urzędu na zlecenie sądu, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług powstaje z chwilą wypłacenia zasądzonych kosztów przez sąd.

Tutejszy organ podatkowy dokonując oceny prawnej przedstawionego w piśmie stanowiska stwierdza, co następuje:

Od dnia 1 maja 2004 r. na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ), czynności wykonywanie na zlecenie sądu przez adwokatów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Od chwili wejścia w życie ww. ustawy o podatku od towarów i usług, tj. od dnia 1 maja 2004 r., do dnia 31 maja 2005 r., obowiązek podatkowy z tytułu wykonania czynności przez adwokata na zlecenie sądu, powstawał na zasadach ogólnych w myśl przepisu art. 19 ust. 1, tj. z dniem wykonania usługi. Datą wykonania ww. usługi w tym przypadku była data uprawomocnienia się orzeczenia sądowego, w którym określone jest wynagrodzenie za czynności adwokackie ( również wówczas, gdy należność za wykonaną usługę nie została uregulowana do tego dnia ). Bowiem podstawą do naliczenia tego wynagrodzenia jest prawomocny wyrok bądź orzeczenie sądu II instancji, nie zmieniający orzeczenia w części zasądzonego wynagrodzenia. Bez prawomocnego wyroku sądu niemożliwe jest ustalenie kwoty należnej z tytułu obrony z urzędu. Od dnia 1 czerwca 2005 r. zgodnie z brzmieniem § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm. ), w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, której sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. Powyższa regulacja prawna została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 95, poz. 797 ). Zatem od dnia 1 czerwca 2005 r. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty przy świadczeniu usług przez adwokata na zlecenie sądu.

W świetle powyższego Pani stanowisko zawarte w przedmiotowym wniosku odnośnie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania czynności przez adwokata na zlecenie sądu uwzględniając stan prawny od 1 maja 2004 r., tutejszy organ podatkowy uznaje za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, natomiast wiąże właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Wniosek Pani w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, przy piśmie Nr I PD/077/528/2005 z dnia 09.06.2005 r. odesłano zgodnie z właściwością miejscową do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rybniku. Natomiast w zakresie pytania 1 i 2 tutejszy organ podatkowy wyda odrębne postanowienia.

Postanowienie to na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wys. 5,00 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj