Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/423-56/05/50793
z 25 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-56/05/50793
Data
2005.08.25



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
umorzenie udziałów


Pytanie podatnika
1) Jaki koszt ma przyjąć spółka dla ustalenia dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziałów w celu ich umorzenia w sytuacji, kiedy posiada udziały o różnej cenie nabycia? 2) Czy fakt, że w umowie sprzedaży udziałów zaznaczy się jaka jest cena nabycia sprzedawanych udziałów jest wystarczający do uznania go za koszt nabycia i wyliczenia dochodu do opodatkowania? Czy jeśli w umowie sprzedaży udziałów nie jest określona cena nabycia zbywanych udziałów, to Spółka może ją wskazać i przyjąć za koszt nabycia przy ustaleniu dochodu do opodatkowania?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm), Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19.05.2005 r. o udzielnie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej ustalenia kosztów uzyskania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziałów w celu ich umorzenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.05.2005 r. do Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek z dnia 19.05.2005 r. znak: EK.MW.073-160/05 o udzielnie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Spółka w złożonym wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka jest posiadaczem udziałów w spółce kapitałowej nabytych w różnym czasie po różnych cenach między innymi po wartości nominalnej oraz po różnych cenach nabytych od różnych udziałowców. Część z posiadanych udziałów jest przedmiotem sprzedaży Spółce kapitałowej w celu ich umorzenia.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym podatnik pyta:
1) Jaki koszt ma przyjąć spółka dla ustalenia dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziałów w celu ich umorzenia w sytuacji, kiedy posiada udziały o różnej cenie nabycia?
2) Czy fakt, że w umowie sprzedaży udziałów zaznaczy się jaka jest cena nabycia sprzedawanych udziałów jest wystarczający do uznania go za koszt nabycia i wyliczenia dochodu do opodatkowania?
Czy jeśli w umowie sprzedaży udziałów nie jest określona cena nabycia zbywanych udziałów, to Spółka może ją wskazać i przyjąć za koszt nabycia przy ustaleniu dochodu do opodatkowania?
Stanowisko Spółki:
Spółka zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwotę otrzymaną z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia w części stanowiącej koszt ich nabycia nie zalicza do przychodów. Koszt nabycia udziałów podlega potrąceniu z przychodu uzyskanego ze zbycia udziałów w celu ich umorzenia, pomniejszając tym samym przychód. Tak ustalony dochód, uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia, w myśl art. 10 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi podstawę opodatkowania.
Spółka uważa, że wskazanie w Uchwale Zgromadzenia Wspólników lub w umowie sprzedaży, które udziały są zbywane w celu umorzenia i określenie ich kosztu nabycia jest podstawą do ustalenia wysokości dochodu podlegającego opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych. W przypadku nie określenia w powyższych dokumentach ceny nabycia zbywanych udziałów Spółka sądzi, że Spółka zbywająca udziały może ją wskazać i będzie ona kosztem nabycia przy ustalaniu dochodu do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Spółka nabywająca udziały celem ich umorzenia jako płatnik jest zobowiązana do pobrania i przekazania zryczałtowanego podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego.

Natomiast spółka zbywająca udziały w celu ich umorzenia na podstawie art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odliczy pobrany i odprowadzony, przez spółkę kapitałową, zryczałtowany podatek dochodowy od kwoty podatku obliczonego od dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Ocena stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy wskazuje ponadto, iż do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego poniesienia.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków m.in. na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych. Na mocy przytoczonego powyżej przepisu podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie udziałów przy ustalaniu dochodu z ich zbycia. Przepis ten stanowi zatem o regule potrącalności kosztów - koszty nabycia danego udziału są potrącalne w momencie jego zbycia.
Na podstawie art. 15 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Natomiast art. 15 ust. 1 lit. k wskazuje, iż w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężnych, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:
1) nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
2) wartość przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że kwalifikacji wydatku do kosztów uzyskania przychodów dokonuje sam podatnik, a nie organ podatkowy. W myśl powszechnie akceptowanej zasady w polskim prawie podatkowym ciężar udowodnienia danego faktu spoczywa na tym podmiocie, który z tego faktu wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne. Zasadność zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jak i wysokość uzyskanego przychodu winna zatem udowodnić Spółka.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, uwzględniając obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że otrzymane przez Spółkę wynagrodzenie z tytułu wykupionych udziałów celem ich umorzenia, jest źródłem powstania dochodu stanowiącego różnicę pomiędzy przychodem z tytułu zbycia przez udziałowca jego udziału a kosztami jego nabycia, określonymi w art. 16 ust. 1 pkt 8 lub art. 15 ust. 1lit. k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W zakresie sposobu zaznaczenia na umowach zbycia udziałów w celu ich umorzenia kosztów nabycia zbywanych na rzecz Spółki udziałów oraz przekazywania przez podatnika informacji o wysokości ww. kosztów nabycia udziałów celem określenia przez płatnika prawidłowej wielkości dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz Spółki celem ich umorzenia tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie natomiast z art. 3 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o przepisach prawa podatkowego - rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych. Z powyższego wynika, iż przedmiotem interpretacji udzielonej przez naczelnika urzędu skarbowego mogą być jedynie przepisy ogólnego prawa podatkowego oraz szczególnego, materialnego prawa podatkowego dotyczącego podatków, dla których właściwym jest naczelnik urzędu skarbowego. Tym samym z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy o pdop nie zawierają uregulowań w zakresie czy w przedmiotowej sytuacji prawidłowe jest zaznaczenie w umowie sprzedaży udziałów ceny ich nabycia, czy też Spółka może ją sama wskazać i przyjąć za koszt nabycia przy ustaleniu dochodu do opodatkowania tut. organ podatkowy nie jest właściwy do udzielenie interpretacji w powyższym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj